اجتماعی

روایت مردم: طالبان در تلاشی خانه به خانه اسناد مسافرتی مان را آتش زدند

ساکنان منطقه «خیرخانه» در شمال شهر کابل از تداوم تلاشی خانه به خانه توسط طالبان خبر می دهند و برخی از این ساکنان می گویند که نیروهای امارت اسلامی اسنادهای مسافرتی شان را آتش زده اند.

گفتنی است طالبان از چند روز پیش بدین سو تلاشی خانه به خانه را در برخی مناطق کابل و ولایات همجوار آغاز کرده است.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان روز جمعه (۶ حوت) اطلاعیه ای را منتشر کرد که در آن گفته شده بود که نهادهای امنیتی امارت اسلامی اقدام به راه اندازی یک «عملیات تصفیه» برای پاکسازی مناطق از وجود دزدان، اختطافگران و عناصر شریر کرده اند.

با وجود مخالفت های مردمی بسیار نسبت به این تلاشی های خانه به خانه، امارت اسلامی از راه اندازی آن دفاع کرده و اعلام کرده است که طی این مدت شمار زیادی سلاح های غیرمجاز و موترهای دولتی غصب شده بدست آمده است.

طالبان همچنین تایید کرده اند که در جریان این بازرسی ها شماری را نیز بازداشت کرده اند.

ذبیح الله مجاهد روز گذشته در یک نشست خبری گفت که در جریان این عملیات تاکنون ۹ اختطافچی، ۶ عضو گروه داعش و ۵۳ سارق حرفه ای دستگیر شده اند.

علیرغم آنکه برخی از ساکنان در حضور نیروهای امارت اسلامی در مقابل کمره های خبرنگاران از برخورد محترمانه در هنگام تلاشی ها صحبت می کنند، اما بسیاری دیگر از نوع رفتار بازرسان انتقاد کرده و می گویند که در مواردی این تلاشی ها با خشونت نیز انجام شده است.

در تصاویری هم که در شبکه های اجتماعی از حین تلاشی این نیروها منتشر شده، دیده می شود که نیروهای طالبان بدون درآوردن کفش های نظامی شان وارد خانه ها شده و روی قالین های ساکنان راه می روند که به نوعی در فرهنگ مردم افغانستان بی احترامی به صاحب خانه محسوب می گردد.

برخی از ساکنان همچنین مدعی شدند که اسنادهای مسافرتی شان توسط نیروهای طالبان آتش زده شده است.

در همین حال، سفیر اتحادیه اروپا برای افغانستان شب گذشته در واکنش به این بازرسی ها در توییتی گفت که وحشت، تلاشی خانه ها، دستگیری و خشونت علیه زنان و اقوام مختلف افغانستان یک جنایت است و باید فورا متوقف گردد.

وی همچنین گفته است: «گرچه پوتین جنگ به راه انداخته است، اما حواسمان به شما است.»

بیشتر بخوانید:

واکنش طالبان به گزارش های تلاشی خانه به خانه: عملیات تصفیه ای انجام می دهیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا