• انتشار: 24 اکتبر 2020
  • ساعت: 13:08
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 49956
پرینت

روابط سودان و اسرائیل عادی می شود

در ادامه تلاش هاس سخت امریکا در یک ماه اخیر برای عادی سازی روابط اسرائیل با کشورهای عربی، سودان نیز روابط خودد با اسرائیل را عادی می سازد.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا، از توافق میان سودان و اسراییل برای عادی‌سازی روابط خبر داده است.

آقای ترامپ، روز جمعه (۲ عقرب)، در تویتی، توافق عادی‌سازی روابط میان سودان و اسراییل را موفقیت‌ بزرگ برای صلح جهانی خواند. ترامپ، این خبر را پس از صحبت تلفنی با رهبران هر دو کشور، اعلام کرد.

آقای ترامپ، گفت پس از بحرین و امارات، سودان سومین کشور عربی است که در هفته‌های گذشته، با میانجی‌گری امریکا روابط خود با اسراییل را عادی کرده است.

در همین حال، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، گفت: «این یک دوره‌ی جدید است، دوره‌ای از صلح واقعی؛ صلحی که در میان جهان عرب، در حال گسترش است.»

نتانیاهو، در ادامه گفت آسمان سودان برای پروازهای اسراییل باز است و به زودی، هیئت‌هایی از دو کشور برای همکارهای مشترک، دیدار خواهند کرد.

عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان، از ترامب به خاطر حذف نام کشورش از فهرست «کشورهای حامی تروریسم»، قدردانی کرد و گفت دولت اش در راستای تقویت روابط بین‌المللی تلاش می‌کند.

توافق برای عادی‌سازی روابط دیپلماتیک، سودان با اسراییل، پس از آن صورت گرفته است که دونالد ترامپ، نام سودان را از فهرست کشوهای حامی تروریسم، حذف کرد.

برقراری روابط کشورهای عربی با اسراییل با میانجی‌گری امریکا، طی یک ماه گذشته شدت یافته است.

بحرین، امارات و حالا سودان، از جمله کشورهایی استند که با میانجی‌گری امریکا، با اسراییل روابط دیپلماتیک برقرار می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.