• انتشار: 28 آوریل 2016
  • ساعت: 15:40
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 9056
پرینت
ارگ:

روابط بین پاکستان و افغانستان باید دولت محور باشد نه تروریست محور/طراح حمله ۳۱ حمل، سه سال پیش از زندان آزاد شده بود

مقام ها در ارگ ریاست جمهوری، سفر هیئت طالبان از قطر به پاکستان جهت بررسی وضعیت مهاجران و بحث روی سرحدات را سوال برانگیز خواندند و تاکید کردند که روابط پاکستان با افغانستان باید دولت محور باشد نه تروریست محور.

شاه حسین مرتضوی؛ معاون سخنگوی رئیس جمهوری، امروز (پنجشنبه) در یک نشست خبری گفت که سفر هیئتی از طالبان از قطر به پاکستان از دید ما سوال برانگیز است، چون یک گروه تروریستی حق سفر به کشورها را ندارد.

اخیراً گزارش هایی منتشر شده که هیئتی از سوی گروه طالبان در قطر برای بحث بر روی موضوعات مهاجران و سرحدات، وارد پاکستان شده و با مقامات این کشور مذاکراتی را انجام داده است.

اما امروز مقام های پاکستانی از حضور نمایندگان گروه طالبان اظهار بی خبری کردند.

معاون سخنگوی رئیس جمهور اما می گوید که در گام نخست بررسی وضعیت مهاجران از صلاحیت های دولت ها است و در گام بعدی نیز اکثر مردم به دلیل جنایت این گروه، از کشور آواره شده و در پاکستان مسکن گزین شده اند.

او همچنان بحث روی مسئله سرحدات را نیز از صلاحیت های کشورها خواند و از پاکستان خواست که روابط خود را با افغانستان؛ تروریست محور نه بلکه دولت محور درست کند.

مرتضوی، همچنان با اشاره به سخنان رئیس جمهوری در نشست فوق العاده مجلس نمایندگان، مبنی بر اینکه دیگر زمان عفوهای بی موجب به پایان رسیده است، گفت که امروز اولین فهرست کسانیکه محکوم به اعدام شده اند به دست رئیس جمهور میرسد.

آقای مرتضوی تصریح کرد که هفته گذشته رئیس جمهوری جهت در نظر گرفتن عدالت؛ به نهادهای عدلی و قضایی دستور داد تا دوسیه های/پرونده های آن عده از افرادی که با گروه های تروریستی در پیوند بودند و محکوم به اعدام هستند را دوباره بررسی کند.

او همچنان تصریح کرد که در میان این فهرست اسم “انس حقانی” برادر سراج الدین حقانی نیست؛ چون دوسیه قضایی وی تاکنون تکمیل نشده است.

در همین حال جاوید فیصل؛ سخنگوی ریاست اجرایی کشور، در این نشست خبری گفت که هم اکنون تعریف واضحی از دوست و دشمن صورت گرفته است و هر دو رهبر حکومت وحدت ملی در این مسئله اتحاد نظر دارند.

آقای فیصل همچنین گفت: کسی که عملیات تروریستی ۳۱ حمل/فروردین را انجام داده بود، یکی از افرادی بود که در سال ۲۰۱۳ از زندان بگرام آزاد شده بود.

او تاکید کرد؛ کسانیکه در آزادی این زندانیان دست داشته است؛ حکومت و مردم افغانستان آنان را فراموش نکرده و حساب قطره قطره خون سربازان را از آنان خواهد گرفت.

شاه حسین مرتضوی نیز با تایید سخنان فیصل گفت که مشکلات فعلی بر میگردد به میراث حکومت گذشته و حکومت قبلی باید در این قسمت پاسخگو باشد.

منیره یوسف زاده؛ سخنگوی ریاست مستقل ارگان های محلی کشور نیز در این نشست مطبوعاتی به ارایه کارکردهای ارگان های محل پرداخت و تصریح کرد که کار های زیادی در ولایات صورت گرفته است.

یوسف زاده گفت که تا کنون بیش از ۳۷۹ هزار جریب زمین غصبی مسترد شده و در زمینه های انکشافی و اشتغال زایی در ولایات نیز کارهای بسیاری صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.