• انتشار: 10 ژانویه 2021
  • ساعت: 14:12
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 53090
پرینت
هبت الله آخوندزاده:

رهبر طالبان چند همسری را ممنوع اعلام کرد

هبت الله آخوندزاده، رهبر طالبان با معادل دانستن چند همسری و هوس رانی آن را در میان طالبان ممنوع اعلام کرد

ملا هبت الله آخوندزاده رهبر طالبان چندهمسری را در میان مسوولان این گروه ممنوع کرده است.

براساس سندی که در اختیار ایندیپندنت فارسی قرار گرفته است و تحت عنوان «هدایات» به زبان پشتو منتشر شده آمده‌ است:‌‌«هرچند ازدواج دوم، سوم و چهارم در شریعت مباح و جایز است ولی در اکثر مناطق کشور ما به هزینه زیادی نیاز دارد. ازدواج‌های دوم،‌ سوم و چهارم امری‌است که از سر عشرت صورت می‌گیرد و غیرضروری است. شرایط زندگی مسئولان امارت اسلامی افغانستان ایجاب نمی‌کند که تعدد زوجات انجام دهند».

از سوی دیگر، از محتوای مطلب پیداست که رهبر طالبان نگران بدنامی بیشتر طالبان به‌خاطر ازدواج‌های اجباری است. شکایت‌هایی وجود دارد که اعضای طالبان در مناطق دور دست کشور دختران مردم را به زور به ازدواج‌های دوم یا سوم خود در می‌آورند، اما وقتی با مخالفت خانواده‌ها مواجه می‌شوند، ادعا می‌کنند که آنان نباید با تعدد زوجات که یک دستور اسلامی است، مخالفت کنند.

آقای آخوندزاده از مقام‌های طالبان خواست از گرفتن همسر دوم، سوم یا چهارم خودداری کنند.  

رهبر طالبان در ادامه این دستور خود توضیح داد:«ازدواج متعدد، بر امانت‌داری، اعتماد و شهرت نیک‌شان تاثیر منفی دارد».

آخوندزاده گفت با ازدواج متعدد، موضع خدمت‌گذاری و فعالیت‌های جهادی شان تا حد زیادی متضرر می‌شود. 

رهبر طالبان به جنگجویانش هشدار داد از تهمت و بدنامی خود را دور نگه‌ دارند و ضروری است که هر شخص در هر بُعد زندگی خود، با شفافیت کامل زندگی کند. 

رهبر طالبان در بخش دیگری از این دستورش چند همسری را معادل هوس‌رانی قرار داد.

اما این دستور در حد مسوولان گروه طالبان باقی مانده‌است و جنگجویان پیاده‌ نظام آنان را که تعدادشان به ۶۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود، و نیز مردمی را که در مناطق تحت کنترل طالبان زندگی می‌کنند، شامل نشده‌است. 

البته بخشی از طالبان اجازه یافته‌اند که با شرایط معین، ازدواج مجدد انجام دهند. به شمول افرادی که فرزند ندارند یا فرزند پسر ندارند، آنانی که همسر برادر مرده خود را در صورت توافق زن به نکاح خود درمی‌آورند، یا کسانی که توان مالی دارند و به شرط گرفتن اجازه رهبری طالبان، می‌خواهند عقد مجدد کنند. 

ملانورالدین ترابی، رئیس کمیسیون تنظیم و آزادی‌ زندانیان، با تایید این سند به مسوولان خود اطلاع داد طبق دستور ملاهبت‌الله آخوندزاده اقدام کنند. 

سمیع یوسف‌زی، خبرنگار امور مرتبط با طالبان نیز این اسناد را تایید کرد و گفت یک مقام طالبان هم به او گفته‌است که «قباحت‌هایی که رهبر ما درباره چندهمسری اشاره کرده است، معقول است».

ازدواج متعدد یک امر عادی در میان رهبران سیاسی و اشخاص قدرتمند در کشور است که زندگی متمولی دارند. براساس گزارش‌ها، رهبران گروه طالبان که همواره از مجاهدین به دلیل داشتن چند همسر انتقاد کرده‌اند، حالا خود نیز به سمت چندهمسری رفته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.