سیاست

رهبر طالبان پاکستان در جایی مخفی شده که دولت افغانستان کنترلی بر آن ندارد

به گزارش دیلی تایمز؛ آقای عمر زاخیلوال در پاسخ به سوالی که پرسیده شد آیا رهبر تحریک طالبانی پاکستان در افغانستان حضور دارد گفت “این عناصر در مناطقی از افغانستان مخفی شده اند که خارج از کنترل دولت می باشد.”

آقای زاخیلوال که در جمع کوچکی در کنسولگری افغانستان در شهر پشاور صحبت می کرد گفت که هیچ گونه تنش و مجادله ای بین افغانستان و پاکستان وجود ندارد، تنها عدم اعتماد و برخی سو تفاهم ها روابط دو کشور را تحت تاثیر خود قرار داده است.

وی گفت “اگر صلح در افغانستان وجود نداشته باشد، فکر کردن به صلح در پاکستان نیز بی معنی است، زیرا دو کشور نه تنها همسایه هستند بلکه تاریخ، فرهنگ و نورم های دینی و اقتصادی-جغرافیایی مشترکی نیز با یکدیگر دارند.”

سفیر کشور افزود برگشت صلح به افغانستان برای دو کشور حیاتی است، و این امر تنها در گرو تلاشهای مشترک و وارد شدن در فضای اعتماد می باشد.

آقای زاخیلول که فرستاده ویژه رئیس جمهور برای پاکستان نیز است علاوه کرد برگشت “صلح و تقویت روابط حسنه دو جانبه یکی از اساسی ترین اولویت های دولت افغانستان است و کابل انتظارات زیادی نیز از اسلام آباد در این زمینه دارد.”

وی گفت اگر پاکستان یک قدم بردارد، افغانستان ۱۰ قدم خواهد برداشت.

دکتر عمر زاخیلوال همچنین اشاره کرد که مردم افغانستان از جنگ تحمیلی و دشمنی های زیاد رنج بسیار زیادی دیده اند، و اگر این خشونت ها و بحران ها در خاک افغانستان ادامه پیدا کنند، پاکستان نیز قربانی خواهد شد.

سفیر افغانستان در اسلام آباد با اشاره به اینکه هم اکنون زمان مناسبی برای دو کشور است تا اقدامی مشترک انجام دهند گفت “ممکن است شکایت و یا دعوی هایی علیه یکدیگر وجود داشته باشد، اما تمامی این موضوعات را می توان از طریق مشورت و تفاهم دو جانبه حل و فصل نمود.”

آقای زاخیلوال تاکید کرد “تلاش ها از سوی دولت افغانستان برای دستگیری و نابود کردن این عناصر تروریستی بدون توجه به مکان و ملیت این تروریستان در جریان است. دولت و مردم افغانستان به هیچ کس اجازه نخواهد داد تا از خاک افغانستان علیه پاکستان و مردم پاکستان استفاده شود.”

عمر زاخیلوال همچنین در پاسخ به پرسشی دیگر گفت که عناصری در دو طرف مرزهای دو کشور وجود دارد که که صلح در افغانستان را نمی خواهند.

وی گفت “عناصر مشخصی در دو طرف مرزهای دو کشور فعالیت دارند که مخالف امدن صلح در افغانستان هستند. هر زمان صحبت از صلح در افغانستان می شود، این عناصر فعالیت های تروریستی خود را برای جلوگیری از امدن صلح به افغانستان آغاز می کنند.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا