• انتشار: 6 اکتبر 2015
  • ساعت: 12:50
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 3234
پرینت

رهبر طالبان با هویت جعلی مشغول تجارت است و منزلی در دوبی دارد

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که ملا اختر محمد منصور رهبر جدید طالبان یک تاجر است و تجارت های متعددی در امارات متحده عربی دارد.

این روزنامه آمریکایی به نقل از یکی از نزدیکان ملا منصور می نویسد که رهبر جدید گروه شورشی طالبان یک شرکت تلفون همراه در امارات متحده عربی با نام مستعار دارد.

نیویورک تایمز می افزاید که ملا منصور شخصی کاملا ثروتمند است، و شاید بخشی از این ثروتش به این دلیل باشد که با گروه قاقچاقبران مواد مخدر اسحاق زی در ارتباط است.

یک مقام امنیتی کشور در همین حال می گوید که بخشی از ثروت ملا اختر منصور توسط دولت پاکستان توقیف شده است.

این گزارش علاوه می کند “بر اساس مصاحبه هایی که با برخی افراد نزدیک با ملا منصور انجام شده است، رهبر جدید طالبان گاهی اوقات در حومه جنوبی شهر کویته پاکستان به همراه دیگر سران طالبان زندگی می کند. آنان برای خود منزل مسکونی در محله ای به نام ستالایت تاون ساخته اند و در همانجا گاهی اوقات ساکن هستند.”

لازم به ذکر است که نیویورک تایمز می نویسد با بسیاری از کسانی که در خصوص ملا اختر منصور مصاحبه شده، آنان خواسته اند تا نامشان فاش نشود.

همچنین گزارش می افزاید شهر کویته پاکستان تنها گزینه زندگی برای ملا منصور نیست، و گرچه وی در لیست ممنوع الورودی های امارات متحده عربی می باشد، وی بارها با هویت جعلی پروازهایی از پاکستان به این کشور داشته است.

ملا اختر محمد منصور رهبر جدید طالبان در دوبی تجارت های متعددی با نام های جعلی و منزلی برای زندگی دارد.

گفتنی است که ملا منصور پس از اینکه مرگ ملا محمد عمر رهبر پیشین طالبان تایید شد به عنوان رهبر جدید این گروه معرفی شد.

براساس گزارش نیویورک تایمز، بسیاری از دیگر فرماندهان ارشد طالبان از جایگاه و موقعیت فعلی ملا منصور متعجب هستند.

ملا سلام علیزی که در دهه ۹۰ میلادی با ملامحمد عمر رهبر پیشین طالبان بسیار نزدیک بود و فرماندهی شورشیان را طی سالها به عهده داشت، و تقریبا هشت سال پیش به پروسه صلح دولت پیوست، می گوید “ملا اختر محمد منصور غیر قابل پیش بینی است و شخصی بسیار فرصت طلب می باشد.”

وی در مصاحبه ای با نیویورک تایمز گفت “ملا منصور شخصی است که ایدولوژی منحصربفرد خود را ندارد، وی کسی است که برایش مهم نیست چه مقدار خرابی به بار می آورد. ”

“اگر به وی گفته شود که یک جاده را خراب کند، او ده جاده را خراب می کند. اگر به وی گفته شود که یک نفر را بکشد، ملا منصور ۱۰۰ نفر را خواهد کشت.”

نیویورک تایمز می نویسد یکی دیگر از فرماندهان پیشین طالبان در خصوص ملا منصور می گوید که وی مدیری سخت کوش است و افراط گرا نیست.

مولوی قلم الدین از رهبران پیشین طالبان که پروسه صلح دولت پیوسته می گوید “ملا منصور شخصیتی پلید ندارد و افراط گرا هم نمی باشد. ”

 

ترجمه: محمد نجیب حکیم زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.