امنیت و جرایمبرگزیده ها

رهبر داعش شاخه خراسان در صفوف طالبان نفوذ کرده است

نشنال انترست می نویسد که گروه داعش شاخه خراسان گرچه به لحاظ تعداد اعضا اندک می باشند اما تاکنون حملات فعال و گسترده ای را در افغانستان انجام داده است.

پیش تر گروه داعش شاخه خراسان علیه دولت جمهوری اسلامی افغانستان فعالیت می کرد و هم اکنون که آن دولت سقوط کرده و طالبان امارت اسلامی شان را مجددا تشکیل داده، علیه این گروه اعلام فعالیت کرده است.

تصمیم رهبری طالبان برای تمرکز روی حکومت داری در افغانستان براساس برداشت های این گروه از شریعت اسلامی و اجازه ندادن به گسترش این برداشت به خارج از مرزهای افغانستان، احتمالا سبب شده تا به مزاج شماری از جنگجویان پیاده این تصمیم خوش نیاید و تصمیم به پیوستن به گروه های افراطی تر مانند القاعده و یا داعش شاخه خراسان بگیرند.

گرچه گمانه های دیگری هم وجود دارد مبنی بر اینکه برخی از سربازان پیاده طالبان همچنان در صفوف خود را نگه داشته اند و یا حتی جنگجویان تازه ای وارد نظام طالبان شده اند، تا ماموریت شان را به نحوی به سمت انجام خشونت های بیشتر در افغانستان سوق دهند.  

به دنبال آن، رهبری طالبان به فرماندهان شان دستور داد تا پیشینه سربازان پیاده مورد بررسی قرار بگیرد، به امید آنکه اعضای گروه های افراطی که خود را در میان طالبان پنهان کرده اند شناسایی گردند.

یک مقام ارشد طالبان به سی بی اس گفته است که معتقد است یک رهبر گروه داعش شاخه خراسان که هویت اش همچنان نامعلوم است به صفوف طالبان نفوذ کرده است.

این مقام طالبان می گوید که این رهبر تروریستی میان اعضای داعش با نام «شهاب المهاجر» شناخته می شود، اما شایع است که نام افغان او «سناالله» باشد؛ گرچه به طور قطع تایید نشده است.

لازم به ذکر است که گروه تروریستی داعش شاخه خراسان سال گذشته و پس از آنکه «عبدالله اورکزی» توسط نیروهای امنیتی دولت پیشین افغانستان دستگیر شد، شهاب المهاجر را به عنوان سرپرست جدید این شاخه تروریستی معرفی کرد.

قاری سعید خوستی سخنگوی وزارت امور داخله طالبان در همین حال این فرضیه که شهاب المهاجر به درون صفوف طالبان نفوذ کرده باشد را رد می کند.

وی اما می گوید که امارت اسلامی طالبان موفق به بازیابی فایل ها و اطلاعات دولت پیشین نشده است که می توانست در تشخیص هویت اعضای گروه تروریستی داعش کمک کند.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا