• انتشار: 4 آگوست 2020
  • ساعت: 19:09
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 46590
پرینت

رهبری حمله داعش به زندان مرکزی ننگرهار را یک هندی عضو داعش برعهده داشت

رهبری حمله به زندان مرکزی جلال آباد در ولایت ننگرهار که ساعت ها طول کشید و با برجای گذاشتن چندین کشته و زخمی به پایان رسید را یک هندی از ولایت کرالا برعهده داشت.

در این حمله که عصر روز یک شنبه هفته جاری آغاز شد و بعد از نزدیک به بیست ساعت درگیری با کشته شدن مهاجمان خاتمه یافت، نزدیک به بیست و نه نفر کشته شدند.

امنیت ملی افغانستان اعلام کرد حداقل سه نفر از یازده مهاجم داعشی اتباع هندی بودند.

به نقل از رسانه هندی «ایندیا تودی» رهبری این حمله داعش را یک شهروند هندی به نام «کلوکتیا» از ولایت کرالای هند بر عهده داشته است. وی اصالتا از منطقه کاسارگاد کرالا بود.

به گفته منابع استخباراتی افغانستان این هندی عضو داعش همان مهاجمی بود که موتر مملو از مواد انفجاری خود را مقابل دروازه ورودی زندان مرکزی جلال آباد منفجر نمود.  

از سویی هم منابعی به ایندیا تودی گفته اند سازمان استخبارات ملی هند نیز در تلاش است تشکیلات جذب نیرو برای داعش در منطقه کاسارگاد هند که مهاجمان داعشی حمله کننده به زندان مرکزی جلال آباد از آنجا جذب شده بودند را مورد بررسی قرار دهد.

باید گفت در حمله یک شنبه شب مهاجمان داعشی به زندان مرکزی جلال آباد دست کم بیست و نه نفر به شمول غیرنظامیان، زندانیان، گارد امنیتی زندان، نیروهای امنیتی افغان و زندانیان در درگیری متقابل و انفجار بمب کشته شدند.

کمی بعد داعش شاخه خراسان که در ولایت ننگرهار افغانستان حضور و فعالیت دارد مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار، در ادامه به رسانه ها گفت از ۱۵۰۰ زندانی که در جریان درگیری از زندان فرار کرده بودند، ۱۰۰۰ زندانی دوباره توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند.

اگرچه هدف اصلی داعش از این حمله هنوز مشخص نیست اما گفته می شود صد ها عضو داعش در زندان مرکزی جلال آباد محبوس می باشند.

از سویی هم شنیده شده که داعش به تلافی کشته شدن یک فرمانده ارشد خود توسط نیروهای ویژه حکومت افغانستان به زندان جلال آباد حمله کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.