سیاستِتیتر یک

رهبران و مقامات پیشین مقاومت مسلحانه علیه طالبان را مشروع عنوان کردند

شماری از چهره های سیاسی مطرح و مقام های پیشین افغانستان در یک گردهمایی در شهر انقره ترکیه به میزبانی مارشال عبدالرشید دوستم، مقاومت مسلحانه علیه طالبان در برخی ولایات کشور را مشروع دانسته و از آن اعلام حمایت کردند.

این رهبران که سه شنبه (۲۷ ثور) در شهر انقره ترکیه گردهم آمده بودند، با صدور بیانیه ای از طالبان خواستند «بیش از این موجب تباهی و ویرانی کشور نگردند و برای حل معضلات موجود بر سر میز مذاکره حاضر گردند.»

در بیانیه آمده است که در طول تاریخ هیچ گروهی نتوانسته با اعمال زور و فشار در افغانستان حکومت پایدار داشته باشد.

آنها همچنین خطاب به کشورهای همسایه و جامعه جهانی گفته اند که طالبان به هیچ یک از معیارهای انسانی و اسلامی و قوانین بین المللی پایبند نمی باشند و دوام حاکمیت طالبان منجر به گسترش تروریسم و مواد مخدر و افزایش سیل مهاجرت ها خواهد شد.

به گفته این رهبران، تنها افغانستانی متحد و دارای یک نظام سیاسی با ثبات مبتنی بر عدالت و برابری می تواند منافع همسایگان و جامعه جهانی را بر آورده سازد.

این رهبران همچنین افزودند که مردم در برخی نقاط کشور به شمول پنجشیر، بغلان، تخار، سمنگان، بدخشان، پروان و کاپیسا در برابر «تجاوز و کشتاار ظالمانه»، ناگزیر به دفاع مشروع از جان و مال خود شده اند که «ما این مقاومت مسلحانه را مشروع دانسته و از آن حمایت می کنیم.»

در اعلامیه آنها همچنین آمده است که خیانت تیم حاکم پیشین به سرکردگی اشرف غنی و پیمان دوحه میان امریکا و طالبان موجبات فروپاشی نظام جمهوری اسلامی افغانستان را فراهم کرده است.

گفته می شود در این نشست رهبران و چهره های سیاسی پیشین از جمله عبدالرب رسول سیاف، محمد محقق، کریم خلیلی، احمد ولی مسعود، محمد علم ایزدیار، مارشال دوستم، عطا محمد نور و میر رحمان رحمانی و برخی دیگر حضور داشتند.

این نشست میان رهبران سیاسی نظام پیشین در حالی برگزار می گردد که طالبان نیز از آغاز کمیسیون دعوت و ارتباط با شخصیت های افغان خبر داده است.

به گفته طالبان، هدف از ایجاد کمیسیون ارتباط با چهره های مطرح افغانستان و متقاعد ساختن آنها برای بازگشت به کشور است.

بیشتر در این باره بخوانید:

گردهمایی شماری از چهره های سیاسی و مقام های پیشین افغانستان در ترکیه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا