• انتشار: 25 فوریه 2020
  • ساعت: 11:35
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 41933
پرینت
طرح «حکومت مصالحه ملی» از سوی نبیل ارائه شد

رهبران حکومت و طالبان به خاطر وطن دست از لجاجت بردارند

رحمت الله نبیل رئیس پیشین امنیت ملی و از کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری با ارائه طرح حکومت مصالحه ملی از رهبران حکومت و طالبان می خواهد به خاطر وطن دست از قدرت طلبی و لجاجت بردارند.

نیازی به شرح بحران تمام‌عیاری که درگیر آن شده‌ایم نیست. هیچ‌کس نمی‌تواند انکار کند که افغانستان نزدیک به دو دهه‌ی گذشته با بحرانی چنین عمیق، چندلایه و گسترده مواجه نشده بود.

در یک هفته‌ی که قرار بود خشونت ‌کاهش یابد و مردم رنج‌کشیده‌ی ما برای یک هفته هم شده طعم آرامی و امنیت را بچشند، اما متأسفانه مشکلات ناشی از نتیجه‌ی اعلام نتیجه انتخابات، مردم ما را بیش از هر زمان دیگری در سراسر کشور نگران کرد.

در سال ۲۰۱۴ نیز افغانستان در شرایط نسبتا مشابهی قرار گرفت و سرانجام با میانجی‌گری وزیر خارجه وقت آمریکا، موقتا حل شد. این‌که می‌گویم موقتا به این دلیل است که حالا بعد از پنج سال دوباره به همان مرحله رسیده‌ایم.

وضعیت رقت‌بار‌ کنونی هرچند قابل پیش‌بینی بود و می‌شد از آن جلوگیری‌کرد، اما متأسفانه که قدرت‌طلبی و عاقبت‌نیندیشی سران حکومت وحدت ملی، هم آن‌ها و هم مردم افغانستان را به باتلاق بحران کشانید.

بیرون‌آمدن از این بحران گرچه روزبه‌روز سخت‌تر می‌شود، اما ناممکن نیست، به‌شرط آن‌که رهبران سیاسی و کسانی که سال‌هاست ادعای بزرگی می‌کنند و مردم مردم می‌گویند، یک‌بار در عمل بزرگی کنند و به مردم فکر کنند و از منافع زودگذر فردی بگذرند.

آنچه رهبران یک ملت را ماندگار می‌کند، اخذ تصمیم‌های درست در شرایط دشوار است.

فراموش نکنیم که افغانستان کنونی به انباری از باروت جنگ می‌ماند که کافی‌ست یک اشوب‌گر فتنه‌خوی جرقه‌ای از آتش را به آن برساند. هیچ‌کسی نجات نخواهد یافت و بدون شک سیاسیون افغانستان نام بدی را برای‌ همیشه با خود خواهند داشت.

من به‌عنوان فردی از این ملت که همه‌ی عمرم را در این کشور زندگی کرده‌ام و شاهد جنگ‌های گوناگون با نام‌های مختلف بوده‌ام نمی‌توانم در شرایط کنونی تماشاگر آغاز یک جنگ تمام‌عیار دیگر باشم.

من به‌زعم خودم طرحی را برای عبور از بحران کنونی آماده کرده‌ام و سر تمام رهبران سیاسی و به‌خصوص سران حکومت وحدت ملی و رهبران طالبان صدا می‌کنم که بیایید به‌خاطر خدا، مردم و وطن دست از لجاجت بردارید تا با هم افغانستان را از افتادن در دام یک آتش دیگر نجات دهیم و به یک صلح عادلانه، پایدار و مطمئن برسانیم.

به نقل از اطلاعات روز، نبیل در این طرح می گوید:«بیایید از انحصار دست ‌برداریم، به آنارشی نه بگوییم، حکومت‌های خودخوانده را لغو کنیم، دست از ماشه‌های تفنگ‌ها برداریم، سر به‌ گریبان ببریم، خود را مسئول بدانیم و همه باهم حکومت واحد، افغانستان متحد را بسازیم.»

اما چطور؟ شرح آن چنین است.

طرح «حکومت مصالحه ملی»

متصل به امضاى تفاهم‌نامه میان ایالات متحده امریکا و طالبان این طرح روى دست گرفته شود.

١- حکومت برآمده از تقلب بحران بسیار خطرناکی را در عرصه‌هاى امنیتى، سیاسى، اجتماعى و اقتصادى به میان خواهد آورد و به کلید حل بحرانی که اگر فورا با دوراندیشی و مدیریت مهار نشود، کمر افغانستان را خواهد شکست و کشور را تا مرز فروپاشی کامل خواهد برد.

٢- تشکیل حکومت عکس‌العملى در برابر حکومت تقلبى خطر جدی دیگری است که فروپاشی افغانستان متحد را سرعت بخشیده و زمینه را براى دخالت مستمر و ویران‌گر کشورهاى داراى اهداف شوم در افغانستان مساعد خواهد کرد تا جهت رسیدن به اهداف استراتژیک‌شان وارد عمل شوند.

چنانچه می‌بینیم اعلام حکومت از سوی هرکدام از تیم‌های دولت‌ساز یا ثبات‌ و همگرایی افغانستان را بار دیگر به میدان تمام‌عیار جنگ‌هاى نیابتى کشورهای منطقه تبدیل خواهد کرد.

٣- با هر مقیاسی که سنجش کنیم، نتیجه‌ی اعلام‌شده از سوی کمیسیون و نیز اقدام تیم ثبات و همگرایی مبنی بر اعلام پیروزی تیم‌شان افغانستان را به بن‌بست می‌برد، بنابراین داکتر اشرف غنى و داکتر عبدالله هر دو منحیث مجریان انتخابات (رییس‌جمهور و رییس‌ اجراییه) از مجراهاى قانونى نتیجه‌ی انتخابات را باطل اعلام کنند و عاملین تقلب‌ها و جرایم انتخاباتى را مشترکا (از هر دو تیم و دیگر تیم‌هاى انتخاباتى به محاکم عدلى و قضایى معرفى کنند و ستره محکمه منحیث بالاترین مرجع عدلی با درک وضعیت گذشته و پیش‌آمده در افغانستان، یک ملت غیور ولى زجرکشیده را با بطلان نتیجه‌ی انتخاباتی که در آن کم‌تر از یک‌و‌نیم میلیون نفر شرکت کردند، از ورطه هلاکت نجات دهد.

۴- همه‌ی طرف‌ها (احزاب و جریان‌های سیاسی، ارگ و ریاست اجراییه) با در نظر داشت نابه‌سامانى‌ها و ناکامى‌هاى ۴۰ سال گذشته و نیازهای افغانستان امروز تیم باصلاحیتی را تشکیل دهند و آن‌ها را با طرح یک آجندای مورد توافق همه، براى گفت‌وگوهاى ملى صلح و تشکیل حکومت «مصالحه ملى» آماده کنند.

اعضاى باصلاحیت مذاکره‌کننده حداکثر پانزده باشند، و منحیث نماینده و مدافع دولت جمهورى اسلامى افغانستان با طالبان گفت‌وگو کنند.

۵- همزمان با اعلام بطلان نتایج انتخابات، آن‌عده طالبانى که خود را افغان می‌دانند و از افغانستان هستند، اعلان آتش‌بس فورى و سرتاسرى کنند و آماده شوند تا هیأت مذاکره‌کننده از اعضاى مستقل خود را به یکی از ولایات افغانستان بفرستند.

۶- مذاکرات صلح بین‌الافغانى با در نظر داشت تجارب تلخ گذشته، خواست همه‌ی ملت و تقاضاى نسل جدید افغانستان، در مورد نجات افغانستان از بحران ۴۰ ساله باشد و تمامی مسایل مورد مناقشه بدون عجله و فشار بیرونی یا حکومتی، به بحث گرفته شود. ابهام در هر مسأله‌ای می‌تواند زمینه‌ساز یک بحران دیگر باشد. عجله در نتیجه مذاکرات ممکن است بسیاری از مسایل پیچیده را حل‌نشده بگذارد و مذاکرات در بیرون ممکن است گروه مذاکره‌کننده را تحت فشار این یا آن کشوری که به‌نحوی طرف منازعه افغانستان بوده است، قرار دهد.

٧- این مذاکرات تحت نظارت مستقیم شوراى امنیت سازمان ملل متحد دایر شود.

٨- امنیت ولایت میزبان مذاکره در جریان مذاکرات به‌طور مشترک از سوى نیروهاى دفاعى و امنیتى جمهورى اسلامى افغانستان و نیروهاى محلى طالبان گرفته شود.

٩- مجلس مذاکرات صلح، طرح تشکیل «حکومت مصالحه ملى» را ارایه و بعد از اخذ مشوره‌هاى لازم و تصویب شوراى ملى جمهورى اسلامى افغانستان و شوراى رهبرى طالبان تصویب شود.

«حکومت مصالحه ملى» از افراد و اشخاصى تشکیل شود که در ۲۰ سال گذشته به سطح وزارت و ریاست مستقل ایفاى وظیفه نکرده باشند. مشارکت ملى تمام افکار، اقشار، اقوام و طیف‌هاى افغانستان اما با داشتن دیدگاه ملى و افغانستان‌شمول در نظر گرفته شود.

زمان حکومت مصالحه ملى باید از دو سال بیش‌تر نباشد.

اعضاى بلندرتبه‌ی این حکومت در انتخابات آینده نه کاندیدا باشند و نه هم از کدام نامزدی حمایت کنند.

١٠- شوراى عالى ملى نظارت بر اعمال «حکومت مصالحه ملى» با اشتراک نماینده‌هاى شوراى ملى و نمایندگى فعال تمام جوانب تشکیل گردد.

۱۱-  لایحه کارى و دیگر موارد مربوط به «حکومت مصالحه ملى» از جانب شوراى عالى نظارت ترتیب و تصویب شود.

۱۲-  لایحه وظایف «حکومت مصالحه ملى» می‌تواند شامل مواد ذیل باشد:

الف: نظارت از آتش‌بس سرتاسرى و دایمى؛

ب: ترتیب مصوبه تعدیلات و اصلاحات در قانون اساسى با نظر داشت تمام خلاها و بن‌بست‌هاى گذشته و خواست‌هاى مشروع تمام جوانب؛

ج: طرح، ترتیب و عملى‌کردن میکانیزم ادغام نیروهاى طالبان در نیرو هاى دفاعى و امنیتى افغانستان؛

د: ایجاد تغییرات و تعدیلات جدى در سیستم انتخاباتى افغانستان با وضع تضمین‌هاى استقلالیت کامل کمیسیون انتخابات با در نظرداشت تجارب موفق کشورهاى جهان؛

ذ: طرح و تطبیق خلع سلاح عمومى و همه‌شمول و سرتاسرى در افغانستان شامل تمام گروه‌هاى نظامى غیرمشروع که صلاحیت استفاده‌ی مشروع قوه را ندارند؛

تدوین سیاست خارجى افغانستان با نظر داشت منافع ملى افغانستان و منافع مشترک با کشورهاى منطقه و اعلام افغانستان منحیث نقطه وصل اقتصادى و اخذ و دادن تضمین‌هاى عدم مداخله منفى در امور افغانستان و بالمقابل؛

ر : مرجع مشروعیت: تشکیل لویه جرگه مشترک و همه‌شمول و گرفتن راى تأیید این لویه جرگه در تمام موارد ذکرشده؛

این طرح می‌‌تواند به انواع مختلف تعدیل شود، مهم جزئیات این طرح نیست، بلکه مهم این است که تنها را نجات در هم‌پذیری و مشارکت عادلانه همه است. زمان حذف، اعمال تبعیض و تسلط ایده و تیم یا تبار و قوم واحد به همه افغانستان گذشته است.

خدایا چنان ‌کن سرانجام کار

تو خشنود باشی و ما رستگار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.