• انتشار: 24 جولای 2016
  • ساعت: 14:55
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 11336
پرینت
نهاد حمایت کننده رسانه های آزاد:

رسانه هایی که ماتم ملی را رعایت نکنند باید به کمیسیون تخلفات رسانه ای معرفی شوند

نهاد حمایت از رسانه های آزاد افغانستان، (نی) می گوید در صورتی که رسانه ای برنامه ی ماتم ملی را رعایت نکند، کمیسیون سمع شکایات و رسیدگی به تخلفات رسانه ای باید با آن رسانه به عنوان یک رسانه خاطی برخورد کند.

دولت امروز یکشنبه را در پی انفجار مرگبار که روز گذشته در میان اعتراض کنندگان جنبش روشنایی صورت گرفت و بیشتر از۸۰ تن کشته و حدود ۳۰۰ تن دیگر زخمی شده اند، ماتم ملی اعلام کرد.

نی می گوید جان باختن ۸۰ تن و زخمی شدن حدود ۳۰۰ تن دیگر که همه در تظاهرات مسالمت آمیز شرکت کرده بودند، برای یک جامعه ماتمی بزرگ است که رعایت خاطر شهروندان کشور از مکلفیت های اساسی رسانه ها به شمار می رود.

دفتر نی حمایت کنندۀ رسانه های آزاد افغانستان از همۀ رسانه های کشور، به ویژه از تلویزیون ها و رادیوهای سراسر کشور می خواهد تا در روز ماتم ملی از نشر و پخش آهنگ های شاد جداً خودداری ورزند.

دفتر نی همچنان از کمیسیون سمع شکایات و رسیدگی به تخلفات رسانه ای کشور می خواهد تا مطابق قانون، هر رسانه ی که از این امر سرپیچی کند پرونده های شان را مورد بررسی قرار دهد.

از جانبی دیگر؛ شهادت یک خبرنگار و زخمی شدن یک فیلمبردار در این رویداد هراس افگنانه بار دیگر جامعۀ خبرنگاری و خانوادۀ رسانه یی افغانستان را به شدت اندوه گین ساخت.

نهاد نی می گوید، “ما برای شهدا بهشت برین، به زخمی ها شفای عاجل و به خانواده های قربانیان صبر جزیل می خواهیم.”

در رویداد روز گذشته، حسین محمدی، که از انستیتوت رسانه ای نی فارغ شده بود و مدتی در تلویزیون های خورشید، نگاه و رادیو نی وظیفه انجام داده بود، در این رویداد به شهادت رسید و یکی از فیلمبرداران شبکۀ تلویزیونی ۱ نیز جراحتی سطحی برداشت.

نی می گوید از آنجائیکه خبرنگاران همواره در خط مقدم رویداد ها حضور دارند؛ بیشتر از همه آسیب پذیر بوده و خطر هایی جدی آنان را تهدید می کند، بناً دفتر نی از برگزار کنندگان تظاهرات و به ویژه از نیروهای امنیتی کشور می خواهد تا در کنار تأمین امنیت تمام شهروندان، امنیت جانی خبرنگاران را نیز در اولویت های کاری خویش قرار داده، نگذارند خبرنگاران آسیب ببینند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.