برگزیده هاسیاست

رسانه ایرانی: طالبان کلاه گشادی بر سر تطهیرکنندگان خود در ایران گذاشت

روزنامه جمهوری اسلامی از رسانه های معروف در ایران طی مطلبی با عنوان «کلاه گشاد طالبان بر سر تطهیرکنندگان» نوشت شیرمحمدعباس استانکزی، از عناصر برجسته گروه طالبان، یک روز بعد از آنکه از اهمیت آمریکا گفت و خواستار سرعت بخشیده شدن به عنایت واشنگتن در حق حکومت خودساخته طالبان در افغانستان گردید، به معاونت وزیر خارجه منصوب شد.

استانکزی را باید به خاطر صداقتش تحسین کرد، زیرا برخلاف سایر سران «گروه تروریستی طالبان» که شعارهای ضدآمریکایی می‌دهند و چهره واقعی خود را پنهان می‌کنند، بدون پرده‌ پوشی گفت: «طالبان بدون آمریکایی‌‌ها نمی‌تواند کاری انجام بدهد و تمام مسائل داخلی و خارجی آمریکا به مشروعیت دادن توسط آمریکا ربط دارد».

وی حالا به عنوان معاون وزیر خارجه می‌گوید: «اگر آمریکا امروز سفارتش را در کابل بازگشائی کند، نیم‌ساعت بعد همه کشورهای اروپائی اینجا می‌آیند. ما، در این زمینه تلاش می‌کنیم و چون من عضو هیأت مذاکره‌کننده با آمریکائی‌‌ها بوده‌ام، از روی اخلاق و رفتارشان مطمئن هستم که انشاء‌الله به‌زودی برمی‌گردند».

۳۹۶ صفحه محرمانه از توافق‌نامه ۴۰۰ صفحه‌ای طالبان با آمریکا که در دوحه قطر امضا شد به استانکزی اجازه نمی‌دهد روشن‌تر از این درباره تبانی این گروه با آمریکا برای خروج نظامیان آمریکا از افغانستان و ادامه اشغال این کشور توسط طالبان به صورت نیابتی سخن بگوید. با اینحال، او این صداقت را از خود نشان داده که از حسن نیت آمریکا بگوید و اینکه به محض صدور مجوز آمریکا برای به رسمیت شناختن حکومت کودتائی طالبان، تمام کشورهای اروپائی به کابل برخواهند گشت.

به نوشته این روزنامه ایرانی، معنای سخن استانکزی اینست که برای فریب دادن افکار عمومی و جا انداختن این دروغ که آمریکا از افغانستان فرار کرده و طالبان در مبارزه با آمریکای اشغالگر پیروز شده، چند ماهی زمان لازم بود و حالا در حال نزدیک شدن به زمانی هستیم که برای پایان دادن به بازی فریب مناسب است. نقش عادی‌سازی موضوع برعهده همین آقای شیرمحمدعباس استانکزی گذاشته شده، کسی که خود یکی از اعضاء اصلی هیأت مذاکره‌کننده با آمریکا در دوحه و از امضاکنندگان توافق‌نامه ۴۰۰ صفحه‌ای بوده است.

۳۹۶ صفحه محرمانه توافق‌نامه ۴۰۰ صفحه‌ای آمریکا با طالبان، حاوی وظایفی است که دولت آمریکا برعهده حکومت خودساخته و کودتائی این گروه قرار داده است. خودداری از هرگونه مزاحمت علیه منافع آمریکا در افغانستان، باز گذاشتن دست شرکت‌های آمریکائی برای بهره‌برداری از منابع زیرزمینی و منحصر به فردی که در افغانستان وجود دارند و همکاری برای اجرای اهداف و طرح‌های آمریکا در منطقه از محورهای مهم بخش محرمانه توافق ۴۰۰ صفحه‌ای دوحه می‌باشند. همانطور که در ۴ ماه گذشته مشاهده شد، حکومت خودساخته طالبان کمترین تعرضی نسبت به منافع آمریکا در افغانستان نداشته و این واقعیت را به اثبات رسانده که شعارهای بی‌رمق ضدآمریکائی این گروه نیز کاملاً مصلحتی و طبق توافق قبلی بوده است. ملامحمدحسن آخند، نخست‌وزیر طالبان هم که در سخنرانی هفته گذشته خود به آمریکا چک سفیدامضا داد.

نکته بسیار مهم در این میان اینست که عده‌ای از سیاسیون منطقه و حتی سران بعضی کشورها فریب شعارهای دروغین و مصلحتی گروه طالبان را خوردند و بدون آنکه به واقعیت‌های پشت پرده توافق ۴۰۰ صفحه‌ای این گروه با آمریکا فکر کنند، سخن از شکست آمریکا در افغانستان گفتند و درصدد تطهیر طالبان برآمدند! سران گروه طالبان در همان زمان که با آمریکائی‌‌ها توافق محرمانه امضا می‌کردند، به سران کشورهای منطقه ازجمله جمهوری اسلامی ایران وعده می‌دادند که ما یک حکومت ضدآمریکائی در افغانستان تشکیل خواهیم داد! متأسفانه سران این کشورها نیز این وعده‌های دروغین را باور کردند و حالا که با عملکرد ۴ماهه طالبان و سخنان اخیر شیرمحمدعباس استانکزی معلوم شده کلاه گشادی بر سرشان رفته، نمی‌دانند چگونه خود را از تله طالبان نجات دهند. تجاوز طالبان به پاسگاه‌های مرزی ایران در چهارشنبه گذشته، یکی از نشانه‌های بارز عدم صداقت طالبان است. سؤال مهم‌ اکنون اینست که آیا کشورهای منطقه هم همانطور که استانکزی گفته به دنبال آمریکا، درصدد به رسمیت شناختن طالبان برخواهند آمد یا پیروی از آمریکا را یک ننگ خواهند دانست؟

نوشته های مشابه

۱۱ دیدگاه

 1. طالبان مزدور وتربیه شده امریکا بوده وهست این ګروه از زمان شروع حکومت دیموکراتیک از سال ١٣۵٧هج ش تحت نام مجاهدین حمایت وتجهیز میګردیدند وعلیه حکومت وقت جنګیده میشد که بعدا به ګروه مجاهدین وطالبان انشعاب کرد سګ زرد برادر شغال همان اشرار وطن فروش وضد ترقی وویران ګر هستند اینها حاضر اند برای هر کشور جهان که خواسته باشد غلامی کنند اینها روابط را با باداران خود افتخار میدنند

 2. بدون شک.طالب داعش القاعده همه مولود نامشروع امریکا هستند.
  اما باچهرهای جعلی .وتمام بازی هایشان بر رایرسیدن به سلطهای بیشتر برملتها وجغرافیای مسلمانها .اما افسوس.

 3. اما متاسفانه کشورهای همسایه ازقبل ایران روسیه چین درشناخت طالبان با این همه استخباراتی قویشان خیلی ضعیف بودند

 4. نمیدونم ایران چطور به این گروحگ‌ویرانگر اعتماد کرد این همه قتل عام مردم را چقدر راحت نادیده گرفتن

 5. کشورهای امسایه به باور خودشان فکرکردند که آمریکا وهم پیمانانشان ازافغانستان شکست خورده رفتند اماغافیل از اینکه فصلی جدید رارقم زدند به این منا که با آمدن طالبان وسقطوط دولتی اشرف غنی وگماشتن نیروهای طالبان درمرزهای کشورهای همسایه خاب را ازچشم شان گریفته دوم اینکه جابه‌جایی نروهای نظامی شان در مرزهایشان ومصرف روزانه شان از لحاظی مواد لوژستیک حرلحظ خطر ی نفوس علقایده ودایش ونگرانی های ‌دیگر

 6. آمریکا دو باره با یک پا لیسی جدید وارد افغانستان می گر دد. که این بار امدن امریکا در افغانستان با قدرت نظامی نه ،که با تکنولوژی پیشرفته برای استخراج منابع طبیعی خواهد بود
  وطالبان هم نمی تواند بدون حمایت یک قدرت خاریجی دوام ببارد.

 7. منافع ملی افغانها ایجاب می کند که با تمام کشور های منطقه و جهان تعامل داشته باشند واز تجربیات علمی وتکنوژی جهان برای ساختن افغانستان استفاده کنند .

 8. منافع ملی افغانها ایجاب می کند که با تمام کشور های منطقه و جهان تعامل داشته باشند واز تجربیات علمی وتکنوژی جهان برای ساختن افغانستان استفاده کنند .
  افغانها با هیج کشور دوستی ویا دشمنی خصوصی ندارند هر کشور که در بازسازی و آبادانی افغانستان سهم بگیرند افغانها دست آن را بامحبت می فشارند .

 9. سلام دوستان برتمام دوستان عزیز وکشور های اسلامی وهمسایه محترم طالبان دردوحه بادرهای بسته باامریکایهاه اجلاس داشتن وحتاه فرار غنی وحامیان شان به اساس مصلحتی باامریکاه افغانستان را به طالبان وداعیش فروخت ازوجود طالبان بخاطر کشور اسلامی ایران استفاده کند تامر کز ترور سیم بجان کشور اسلامی جمهوری ایران ایجاد نماید وبنام شیعه های افغانستان وایران را ازصحنه پاگسازی گردد وکم کم از خاک افغانستان تا بداخل کشور جمهوری اسلامی ایران بنام اهل تسننون موجودیت مثل افغانستان به ثبات گرددوبار ها سنیها گفته جمهوری اسلامی ایران را آرام نمیزارم تاکه سنیها ایران در حاکمیت ایران سهم ریاست جمهوری داشته باشد وحکومت آخوندی ازصحنه برداشته شود وطرح آمریکاه به گوش طالبان خلنده شده چونکه امریکاه در افغانستان نتوانیست جمهوری اسلامی ایران رازربه بزند وسوریه ودر عراق وفلیستین حال ازخاک افغانستان ازطزیق طالبان وداعیش استفاده کند ودیگر خاطر نیشان گردد زمان آمریکاه از خاک افغانستان بیرون شد وطالبان کابل را گرفت امریکاه باطالبان در ارگ ریاست جمهوری اجلاس پشت پرده چندها ساعت حذف های خود زدو رفت لذا کشور های اسلامی هوشیار باشید گول طالبان را نخورید طالبان باتمام کشور های همسایه اسلامی درد سر است چونکه همیش بسواد است حکومت یذیدی ومعاویه میخاد بااحترام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا