سیاست

رسانه امریکایی: غنی به توصیه بایدن گوش نکرد

روزنامه امریکایی نیویارک‌تایمز به نقل از منابع خود در گزارشی نوشته است اشرف‌غنی؛ رییس‌ جمهوری پیشین افغانستان به توصیه جو بایدن؛ رییس‌ جمهوری امریکا عمل نکرده‌است.

طبق این گزارش، بایدن از غنی خواسته بود که نیروهای افغان را در مکان‌های کلیدی نگه دارد تا طالبان نتوانند مدتی پیش‌روی کنند؛ اما چنین نشده‌است.

این توصیه را بایدن در دیدارش با غنی در کاخ سفید مطرح کرده‌است.

نیویارک تایمز گزارش داده اگرچه این نشست درباره خروج ایالات متحده از افغانستان مثبت تلقی شد؛ اما تنش‌ها در پشت پرده بسیار بالاتر بود.

به گفته منابع، بایدن در این دیدار با درخواست اشرف‌غنی برای تامین پشتیبانی هوایی از نیروهای افغان و نشان دادن خروج امریکا «با شدت کم» تا اینکه این‌طور به نظر نرسد که واشنگتن «هیچ اعتقادی» به دولت غنی ندارد، موافقت کرده بود.

غنی همچنین درخواست کرده‌بود امریکا در اعطای ویزا به مترجمان و دیگر افغان‌هایی که به ارتش امریکا کمک کردند، «محتاطانه» عمل کند.

رییس جمهوری امریکا به غنی توصیه کرده‌بود که نیروهای افغان برای مقابله با طالبان در هر جایی تلاش نکنند. به توصیه او، غنی باید نیروهای افغان را در مکان‌های کلیدی نگه دارد تا طالبان نتوانند مدتی پیش‌روی کنند؛ اما براساس گزارش نیویارک‌تایمز، غنی هیچ‌وقت به این نصحیت عمل نکرد.

طبق این گزارش، یک منبع مطلع از مکالمات به نیویارک تایمز گفته است که جو بایدن، اشرف غنی را که قبل از تسلط طالبان بر کابل به امارات گریخت، به عنوان «سرسخت و مغرور» در نظر می‌گرفت.

غنی به دنبال رسیدن طالبان به دروازه‌های کابل از کشور فرار کرد و دولت او و ارتش فروپاشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا