• انتشار: ۲ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۱:۳۹
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 66406
پرینت

رزمایش مشترک پیمان امنیت جمعی در نزدیکی خاک افغانستان پایان یافت

رزمایش نظامی مشترک شش روزه سازمان پیمان امنیت جمعی در خاک تاجیکستان به رهبری روسیه روز گذشته شنبه پایان یافت.

سازمان پیمان امنیت جمعی ۲۶ میزان رزمایش نظامی مشترکی را در ولایت ختلان تاجیکستان و در نزدیکی خاک افغانستان آغاز کرد که تا روز گذشته ۱ عقرب ادامه داشت.

در این رزمایش گفته شده بیش از ۴ هزار پرسونل نظامی از کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی حضور داشتند و آمادگی خود را برای هر گونه تجاوز از سوی خاک افغانستان به حریم تاجیکستان به تمرین گرفتند.

لازم به ذکر است که از زمان روی کار آمدن طالبان در افغانستان روابط میان سران تاجیکستان و مقام های طالبان رو به تنش بوده است و هر دو جناح سربازانی را به نزدیکی مرزها اعزام کرده اند.

روسیه چندی پیش ضمن توصیه به هر دو جناح که مشکلات را از طریق روشی منطقی حل کنند، گفته بود چنانچه درگیری میان دو طرف رخ دهد از تاجیکستان که در آن کشور پایگاه نیز دارد حمایت می کند.

«استانیسلاو زاس» دبیرکل پیمان امنیت جمعی گفت: «هدف این رزمایش این است که نشان دهیم هیچ تجاوزی به خاک تاجیکستان پذیرفته نیست؛ اجازه نخواهیم داد تاجیکستان در مواجهه با خطرات تنها بماند.»

ملا عبدالغنی برادر معاون رئیس دولت موقت طالبان چندی پیش گفته بود که تاجیکستان در امور داخلی افغانستان دخالت می کند و این با واکنش طالبان مواجه خواهد شد.

کشورهای روسیه، تاجیکستان، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان و بلاروس اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی هستند. افغانستان نیز پیش از این از اعضای ناظر این سازمان بود.

بیشتر بخوانید:

آغاز رزمایش مشترک نظامی به رهبری روسیه در نزدیکی خاک افغانستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.