• انتشار: ۱۲ میزان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۸:۲۲
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 64686
پرینت

رحمت الله نبیل: غنی با آی اس آی پاکستان روابط دوامدار داشته است/معامله پنهان غنی با پاکستان سبب فروپاشی نظام شد

رحمت الله نبیل رئیس پیشین امنیت ملی می گوید غنی و نزدیکان وی با سازمان استخبارات پاکستان آی اس آی روابط نزدیک داشت و در نهایت در یک معامله پنهانی افغانستان را به طالبان تسلم نمود.

 رحمت‌الله‌ نبیل؛ رییس پیشین امنیت ملی می‌گوید، دیدارها و معاملات پنهان اشرف‌غنی؛ رییس جمهور فراری و حمدالله محب؛ مشاور امنیت ملی او با سران استخبارات پاکستان باعث فروپاشی نظام افغانستان شد.

نبیل، امروز (دوشنبه، ۱۲ میزان) در توییتی نوشت: «معاملات و سفرهاى مخفىانه غنى و محب به پاکستان و دیدارهاى پنهانی محب با سران آى‌اس‌آى (سازمان اطلاعات ارتش پاکستان) در کشورهای بحرین و سویس بالاخره باعث فروپاشى نظام شد».

به گفته او، غنی و نزدیکانش روابط داومدار با آی‌اس‌آی داشته‌اند.

نبیل همچنین گفت «اشرف‌غنى جزء یک پروژه بود». او در مورد این پروژه چیزی نگفته‌است.

اخیرا برخی رسانه‌ها به جزئیات فرار اشرف‌غنی از کشور پرداخته و شماری از مقام‌های دولت او هم در این زمینه اظهار نظر و افشاگری کرده‌‌اند.

به تازگی عادله راز؛ سفیر دولت پیشین افغانستان در واشنگتن گفته‌است فرار مخفیانه اشرف‌غنی از کابل از پیش تعیین‌شده بود.

او در گفتگو با سایت خبری آکسیوس گفته‌است غنی در مورد فرار مخفیانه از کشور و واگذاری کابل به طالبان بدون جنگ باید توضیح دهد. او افزوده‌است غنی مرتکب «خیانت» به مردم شده و باید پاسخگو باشد.

خانم راز گفته‌است عبدالمتین بیگ شوهرش که رییس دفتر غنی بود به او گفته‌بود متوجه شده غنی فقط با دو نفر از دستیاران اصلی خود ملاقات می‌کند. بیگ این ملاقات‌ها را به طور غیرعادی محرمانه می‌دانسته‌است.

پیش‌تر، مسعود اندرابی؛ وزیر پیشین داخله هم گفته‌بود حمدالله محب؛ مشاور امنیت ملی ‌اشرف‌غنی با خلیل حقانی؛ عضو شبکه حقانی به طور مداوم در تماس بوده‌ و در سقوط کابل وساطت کرده‌است.

اندرابی این مطلب را در یادداشتی در صفحه فیسبوک خود در واکنش به انتشار جزئیات فرار اشرف‌غنی منتشر کرده‌است.

مسعود اندرابی نوشته‌است موضوعی که در یاداشت روزنامه ۸ صبح درباره فرار اشرف‌غنی شاید «عمدا بحث نشده و یا منبع ممکن به آن دسترسی نداشته‌است، تماس‌های مداوم حمدالله محب با خلیل حقانی است».

او نوشته‌است: «مطمئن هستم که این بخش از آن فرار و چگونگی تسلیمی ننگین نظام به گروه حقانی با همدستی و وساطت محب و پاکستان، بعدها نیز افشا شود».

آقای محب یکی مهره‌های مهم غنی بود که نهادهای امنیتی را مدیریت می‌کرد.

مقام‌های دولت پیشین او را مسئول اصلی پیش‌روی سریع طالبان و فروپاشی ارتش می‌دانند.

طبق اطلاعات منتشرشده، محب هنگام فرار غنی نیز او را همراهی کرده‌است.

گفته شده غنی و همراهانش با چهار چرخبال پس از ترک افغانستان، وارد قلمرو تاجیکستان شده؛ اما آن کشور اجازه فرود به چرخبال‌ها را نداده‌است. سپس چرخبال‌های غنی به صورت غیرقانونی در میدان هوایی ترمذ ازبکستان نشست کرده و از آن‌جا پس از ۳۱ ساعت محاصره توسط نظامیان ازبک به امارات عربی منتقل شده‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.