• انتشار: ۱۰ میزان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۸:۲۹
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 64532
پرینت

رحمان خطاب به شهروندان تاجیکستان: در حفاظت از مرز با افغانستان با سربازان همکاری کنید

امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان با بیان اینکه وضعیت در افغانستان هر روز رو به وخامت می رود، از شهروندان تاجیکستان خواست تا با نیروهای سرحدی این کشور به منظور حفاظت از مرزهایش با افغانستان همکاری کنند.

امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان که امروز (شنبه ۱۰ میزان) در شهر فرخار این کشور با شماری از فعالان مدنی تاجیکستان صحبت می کرد، گفت “همه تان می دانید که چه اتفاقاتی در همسایگی ما افغانستان در حال رخ دادن است. براساس تحلیل ها و پیش بینی ها، اوضاع در این کشور رو به وخامت می رود.”

شهر فرخار در خط مرزی با افغانستان قرار دارد.

امامعلی رحمان خطاب به ساکنان این منطقه گفت: “دولت (تاجیکستان) تمامی اقدام های لازم را برای تقویت حفاظت از مرزها انجام می دهد. تمامی ساکنان فرخار باید در این مهم اشتراک کنند و همیشه مراقب باشند و با نیروهای نظامی و نهادهای قانون گذار در حفاظت از مرزها همکاری کنند.”

آکی پرس نوشته است امامعلی رحمان هفته گذشته نیز در یکی دیگر از شهرهای مرزی با افغانستان بر حفظ حریم خط مرزی تاجیکستان با افغانستان تاکید کرده بود.

امامعلی رحمان گفت: “با حفاظت از مرزها، در واقع نیروهای سرحدی مان از امنیت کشورهای منطقه در برابر تهدید و چالش های تروریسم، افراط گرایی، قاچاق مواد مخدر، قاچاق اسلحه و دیگر جرایم بین المللی حفاظت می کنند.”

افغانستان با تاجیکستان نزدیک به ۱۳۵۰ کیلومتر مرز مشترک دارد.

این کشور همچنین موضع سرسختانه ای علیه طالبان گرفته است که باعث بروز برخی تنش های لفظی میان سران طالبان و مقام های تاجیک شده است.

ملا عبدالغنی برادر پیش تر تاجیکستان را متهم کرده بود که در امور داخلی افغانستان دخالت می کند و چنانچه این رفتار ادامه پیدا کند، طالبان نیز واکنش نشان خواهد داد.

تاجیکستان همچنین شماری از رهبران جبهه مقاومت پنجشیر که مخالف طالبان بودند را در خود جای داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.