• انتشار: 28 سپتامبر 2020
  • ساعت: 16:08
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 49048
پرینت

رتبه اول کنکور: طالبان باید با پذیرش جمهوریت و قانون اساسی افغانستان به صلح روی آورند

شمسیه به پروسه صلح افغانستان نیز امیدوار است و می گوید طالبان به عنوان یک افغان باید با پذیرش جمهوریت و احترام به قانون اساسی افغانستان به صلح روی آورند.

در افغانستان دختری که رتبه اول کنکور را کسب کرده تبدیل به چهره‌ای الهام بخش در سراسر کشور شده و حتی داستان موفقیت او به رسانه‌های بین المللی کشیده است. شمسیه علیزاده که از میان حدود ۲۰۰ هزار شرکت کننده در رده اول قرار گرفت در دانشکده پزشکی دانشگاه کابل پذیرش شده است. او دو سال پیش شماری از همکلاسی‌هایش را در حمله داعش به یک مرکز آموزشی موعود از دست داد ولی هرگز از تلاش دست بر نداشت.

شمسیه علیزاده در مصاحبه با بی بی سی گفت:«روزانه بیست ساعت برای شرکت در کنکور و دروس مکتب آمادگی می گرفته و از صنف نه همواره دلش می خواسته که یک داکتر شود تا بتواند جان انسان ها را نجات دهد.»

محمد نسیم علیزاده، پدر شمسیه، نیز می گوید با توجه به استعداد دخترش پیش بینی می کرد که او بتواند رتبه اول یا دوم را در کنکور سراسری افغانستان به دست بیاورد.

خانم علیزاده در بخش دیگری از صحبت هایش تاکید می کند بیماری کوید-۱۹ یکی دو هتفه ای او را دچار بی برنامگی و ناامیدی ساخته بود اما او توانست افکار خود را جمع و جور کرده به تلاشش برای شرکت در کنکور ادامه دهد.

نمره اول کنکور افغانستان با ابراز تاسف نسبت به از دست دادن دو تن از هم مکتبی هایش در حمله داعش به مرکز آموزشی موعود می گوید دو تن از ۴۷ شهید این مرکز از اول نمره های مکتبی بودند که وی در آن درس می خواند.

شمسیه به پروسه صلح افغانستان نیز امیدوار است و می گوید طالبان به عنوان یک افغان باید با پذیرش جمهوریت و احترام به قانون اساسی افغانستان به صلح روی آورند.

خانم علیزاده تاکید می کند به عنوان یک داکتر اگر با یک زخمی طالبان یا داعش روبرو شود آنها را درمان می کند تا فرصت لازم برای تغییر افکار خود را پیدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.