• انتشار: 28 جولای 2020
  • ساعت: 11:49
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 46311
پرینت

رایزنی ها برای پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی ساقط شده در ایران در کی یف انجام می شود

وزیر خارجه اوکراین در یک نشست خبری در بازدید از ورشو پایتخت لهستان گفت: « اوکراین نماینده تمام کشورهایی خواهد بود که در حادثه هدف قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی در ایران شهروندان آن‌ها حضور داشتند.»

دمیترو کولِبا، وزیر خارجه اوکراین روز دوشنبه گفت که یک هیات ایرانی روز چهارشنبه و پنجشنبه (۲۹ و ۳۰ ژوئیه) برای بحث و گفت‌وگو درباره پرداخت غرامت به خانواده‌های کشته شده هواپیمای اوکراینی به کی‌یف سفر می‌کنند.

پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین صبح روز ۱۸ دی ۱۳۹۸ دقایقی بعد از برخاستن از فرودگاه امام خمینی تهران هدف دو فروند موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران ایران قرار گرفت و ساقط شد. این حادثه باعث شد تمامی ۱۷۶ سرنشین این پرواز مسافری که به مقصد کی‌یف، پایتخت اوکراین در پرواز بود، کشته شوند.

مقام‌های جمهوری اسلامی سه روز پس از وقوع این حادثه، اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی را تایید کردند و علت این رخداد را تاکنون «وقوع خطای فردی» اپراتور پدافند هوایی سپاه پاسداران اعلام کرده‌اند.

وزیر خارجه اوکراین در یک نشست خبری در بازدید از ورشو پایتخت لهستان گفت: « اوکراین نماینده تمام کشورهایی خواهد بود که در این حادثه شهروندان آن‌ها حضور داشتند.»

وی افزود رقم نهایی پس از رایزنی مشخص می‌شود.

دفتر تحقیقات و بررسی امنیت ترابری غیرنظامی فرانسه روز پنجشنبه گذشته اعلام کرده بود که کار بررسی و تحلیل داده های جعبه‌های سیاه هواپیمای سرنگون شده اوکراینی در ایران پس از چهار روز به پایان رسیده است و طبق آن نوار ضبط شده از صدای داخل کابین خلبان و داده های دستگاه ثبت اطلاعات فنی پرواز بررسی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.