• انتشار: 1 جولای 2020
  • ساعت: 10:29
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 45420
پرینت
اظهار نظر یوناما در مورد حادثه کشتار غیرنظامیان در هلمند

راکت ها از سوی نیروهای دولتی شلیک شده بود

بر اساس اعلام هیأت معاونت سازمان ملل در افغانستان(یوناما) راکت هایی که موجب مرگ ۲۳ غیرنظامی در بازار حیوانات خانگی در سنگین هلمند شد از سوی نیروهای دولتی شلیک شده بود.

هیات معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) روز سه شنبه نیروهای دولتی افغانستان را در شلیک راکت هایی که برخورد آنها به یک بازار شلوغ در هلمند حداقل ۲۳ کشته به جای گذاشت مقصر شناخته است.

انفجارهای صبح دوشنبه درحالی روی داد که طالبان و دولت برای مذاکرات صلح با هدف پایان دادن به دو دهه جنگ داخلی آماده می شوند.

ماموریت یوناما در توییتر نوشت: «یافته های اولیه و بی طرفانه یوناما نشان می دهد که راکت های ارتش افغانستان روز دوشنبه تلفات سنگینی در میان غیرنظامیان به جای گذاشته است.»

براساس این بیانیه «منابع متعدد معتبر تایید می کنند که نیروهای ارتش ملی افغانستان در واکنش به آتش طالبان این حمله مرگبار راکتی را انجام دادند که به هدف مورد نظر آنها اصابت نکرد.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه مقام های افغان قبلا طالبان را به خاطر این انفجارها در ولسوالی سنگین ولایت هلمند مقصر شناخته بودند و آقای غنی این حادثه را «حمله تروریستی» خوانده بود.

مقامات افغان گفته‌اند ابتدا چهار موشک در این محل اصابت کرد و بعد یک خودرو بمبگذاری شده نیز در محل منفجر شد.

طالبان نیروهای امنیتی را مسئول این حادثه که ۱۵ مجروح نیز به جای گذاشت دانسته بود.

ماموریت سازمان ملل از دولت افغانستان خواست امکان انجام تحقیقاتی مستقل را فراهم کند و هر دو طرف را ترغیب کرد در نواحی غیرنظامی دست از جنگ بکشند.

این نهاد گفت حوادثی که با آتش غیرمستقیم روی می دهد هر ساله جان هزاران نفر را می گیرد.

شورشیان مناطق وسیعی از ولایت هلمند که به خاطر تولید خشخاش معروف است را در اختیار دارند، جایی که نیروهای دولتی و پیکارجویان طالبان تقریبا هر روز درگیر می شوند.

ولسوالی سنگین ولایت هملند چندین بار میان نیروهای دولتی افغانستان و طالبان دست به دست شده است.

این ولسوالی در سال ۱۳۹۶ به دست طالبان افتاد و اکنون مرکز آن تحتت کنترل طالبان است. نیروهای دولتی در این ولسوالی فقط یک پایگاه نظامی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.