• انتشار: ۱۳ میزان ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۱:۵۷
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 29627
پرینت

راه لاجورد دروازۀ اروپا برای تجار و کالاهای افغانستان

دولت افغانستان از سال ۱۳۹۳برای بازکردن این مسیر بر روی کالاهای افغانستانی تلاش کرده است.

وزارت تجارت و صنایع اعلام کرده که به‌زودی کامیون‌های حامل کالاهای صادراتی افغانستان از دو بندر “آقنه” در ولایت فاریاب، و بندر مرزی “تورغندی” در ولایت هرات از مسیر راه لاجورد عازم اروپا می‌شوند.

مسافر قوقندی، سخنگوی وزرات تجارت گفته است که این کاروان قرار است حدود دوهفته دیگر از این دو بندر به مقصد اروپا حرکت کند.

او گفت که “راه لاجورد” برای اولین بار بر روی کالاهای صادراتی افغانستان باز شده و قراراست کالاهای صادراتی ازکشورهای ترکمنستان، آذربایجان و گرجستان عبور و در نهایت به شهرهای اروپایی و ترکیه برسد.

آقای قوقندی افزود که دو کانتیرنر حامل قالی است و دو کانتینر دیگر سنگ تالک است که برای تهیه پودر بچه از آن استفاده می‌شود.

دولت افغانستان از سال ۱۳۹۳برای بازکردن این مسیر بر روی کالاهای افغانستانی تلاش کرده است.

آقای قوقندی می‌گوید که با حرکت این محموله در مسیر مورد نظر، مشکلات و کمبودهای احتمالی در توافقنامه‌های میان کشورهای مسیر شناسایی خواهد شد و دولت‌ها برای رفع آنها اقدام خواهند کرد.

به گفته این مقام دولتی در ارسال این محموله‌ها تمام قواعد ملی و بین‌المللی رعایت خواهد شد و هدف این است که اجناس صادراتی افغانستان به بازار اروپا برسد و برعکس تولیدات کشورهای اروپایی نیز از این مسیر به بازار افغانستان وارد شود.

افغانستان کشوری است محصور در خشکی که در سال‌های اخیر تلاش کرده تا راه جدیدی را برای دسترسی به آب‌های آزاد پیدا نماید. یکی از این راه ها “راه لاجورد” است که از کشورهای آسیای میانه می‌گذرد. این کشورها در گذشته کمتر در رقابت و تنش سیاسی افغانستان درگیر بوده‌اند.

افغان‌ها معتقدند که این مسیر، جاده‌ای تاریخی است که از حدود دو هزار سال قبل برای صادرات لاجورد بدخشان در شمال شرق افغانستان به کشورهای آسیای میانه و اروپا مورد استفاده قرار داشت و به همین دلیل هم “راه لاجورد” نامیده شده است.

مشخصات راه لاجورد

راه لاجورد از افغانستان آغاز می‌شود، به بندر ترکمن باشی در کشور ترکمنستان می‌رسد و سپس از مسیر شهر باکو در آذربایجان به منطقه تفلیس گرجستان وصل می‌شود و از تفلیس به طرف قارس درترکیه می‌رود. این مسیر از قارس به استانبول و از آنجا تا اروپا ادامه دارد.

 

دولت افغانستان این مسیر را یکی از کوتاه‌ترین، مطمئن‌ترین و ساده‌ترین راه‌ها برای افغانستان توصیف کرده‌اند زیرا از مرز افغانستان تا بندر ترکمن‌باشی هم جاده و هم خط آهن وجود دارد. باکو نیز از طریق جاده و خط آهن به قارس و استانبول وصل است.

ارزیابی‌های دولت افغانستان نشان می دهد که انتقال اموال از طریق بندر کراچی پاکستان به شهر مرزی جلال آباد در شرق افغانستان حدود ۱۴ روز وقت می‌گیرد و تنها هزینه انتقال یک کامیون کالا بیشتر از ۵ هزار دلار است. هزینه استفاده ازمسیر قزاقستان که ۶ هزار و ۲۰۰ کیلومتر است بیش از ۴ هزار دلار و از مرز تورغندی تا قارس ترکیه (راه لاجورد) دو هزار و ۲۰۰ کیلو متر و اندکی بیشتر سه هزار و ۲۰۰ دلار است.

بر اساس این ارزیابی راه لاجورد برای صادرات و واردات کالا نسبت به مسیرهای دیگر مقرون به صرفه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.