• انتشار: 24 فوریه 2018
  • ساعت: 15:17
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 26679
پرینت

راهکاری ۳ مرحله ای برای آمریکا به منظور خروج از افغانستان

اداره فدرال نظارت از روند بازسازی افغانستان یا (سیگار) در سی و هشتمین گزارش ربع وار خود به کنگره آمریکا خبرهای خوبی برای ارائه نداشت.

بدون هیچ تغییر چشمگیر و یا فوری در نحوه راهبرد آمریکا برای جنگ افغانستان، دونالد ترامپ سومین رئیس جمهور آمریکا که رهبری این جنگ شکست خورده را به عهده دارد.

اداره سیگار در آخرین گزارش خود نوشته بود که آمار تلفات غیرنظامیان افغانستان نسبت به مدت مشابه سال قبل (زمان ارائه گزارش به کنگره) ۱۳ درصد افزایش را نشان می دهد. همچنین با وجود تلاش های هدفمند مبارزه علیه مواد مخدر، اراضی تحت کشت مواد مخدر نسبت به سال قبل از آن ۸۷ درصد افزایش داشته است. و در ادامه سیر تنازلی، وزارت دفاع آمریکا در گزارشی نیز گفته بود که مناطق تحت کنترل دولت افغانستان به ۵۶ درصد رسیده است. شورشیان در باقی نقاط یا نفوذ دارند و یا در حال نزاع هستند. گرچه گزارش اخیر بی بی سی در این مورد، نفوذ ۷۰ فیصدی طالبان بر اراضی کشور را نشان می داد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در ماه اگست سال گذشته میلادی از راهبرد جدید کشورش برای افغانستان پرده برداشت و گفت می داند که مردم آمریکا از جنگ بدون پیروزی (در افغانستان) خسته شده اند.

اما با وجود اینکه هم اکنون ترامپ یک سال کامل ریاست دولت آمریکا را بر عهده دارد، همچنان شواهدی از پیروزی نزدیک دیده نمی شود و همان روند شکست قبلی ادامه دارد. واشنگتن اما بر خلاف تمامی شواهد وجود خبر از بهتر شدن اوضاع در افغانستان می دهد.

«نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد ماه گذشته گفت که سیاست های کشورش در افغانستان در حال پاسخ دهی مثبت است.

او برای گواه ادعایش می گوید: «ما به گفتگوها با طالبان و پروسه صلح نزدیک شده ایم. به نظرم، ما به سوی کار برای پروسه صلح در افغانستان با هدف اینکه این کشور دوباره به لانه ای برای تروریستان بدل نشود روان هستیم.»

چند روز بعد از این گفته های نیکی هیلی، گروه طالبان با اجرای یک حمله مرگبار تروریستی در قلب شهر کابل نشان داد که چقدر این گروه با گفتگوهای صلح فاصله دارد.

یک موتر آمبولانس مملو از مواد انفجاری در مقر قبلی وزارت امور داخله منفجر شد که جان ۱۰۳ تن را گرفت و بیش از ۲۳۰ تن دیگر را زخمی کرد.

«توماس روتیگ» تحلیل گر کهنه کار مسایل افغانستان دقیقا سه روز قبل از وقوع این حمله انتحاری مرگبار در کابل نسبت به وقوع این چنین حملاتی در آینده نزدیک هشدار داده بود.

توماس روتیگ با اظهار تاسف برای سال ۲۰۱۷ گفت: «چشم انداز روشنی نیز برای پایان سال ۲۰۱۸ دیده نمی شود. هیچ پیشرفتی سیاسی در افق افغانستان دیده نمی شود.»

او اما گفته بود که بجای پیشرفت های سیاسی در افغانستان، افزایش فعالیت های نظامی به چشم می خورد و این احتمالا افزایش نیز می یابد.

دونالد ترامپ در پاسخ به این حمله مرگبار طالبان گفت: «ما دیگر گفتگو با طالبان را نمی خواهیم.» او همچنین افزود که آمریکا کاری را که باید تمام شود، باید تمام کند. شاید این بدین معنا باشد که ترامپ گزینه نظامی را راه حلی برای مهار بحران افغانستان می داند. به باور روتیگ، حتی اگر این گزینه هم درست باشد، او شانس کمتری نسبت به دو رئیس جمهور پیش از خود دارد که از طریق نظامی به راه حلی برای مهار بحران افغانستان دست یابد.

هم اکنون مدت ها از زمان آن گذشته که به واقعیت های موجود در افغانستان اعتراف کرد، و یا اذعان کرد که گزینه نظامی آمریکا برای مشکل سیاسی افغانستان راه حل مناسبی است.

پیروزی در افغانستان غیرممکن نیست، اما باید تعریف درستی از این موضوع پیدا کرد که پیروزی دقیقا به چه معنا است.

هدف سیاست آمریکا در افغانستان باید حفاظت از منافع آمریکا در بالاترین حد خود باشد؛ اما بدون توجه به شمار سربازان و مشاوران آمریکایی که به افغانستان اعزام می کند، این هدف آمریکا هیچ گاه محقق نخواهد شد. دولت افغانستان در بالاترین حد فساد قرار دارد، نیروهای امنیتی افغانستان توانایی کافی ندارند، و حمایتی که پاکستان برای شورشیان افغانستان فراهم می کند، در تضاد کامل با تلاش آمریکا در افغانستان است.

آمریکا برای حفظ منافع خود باید سه کار کلیدی را انجام بدهد. ابتدا، باید یک خروج مرحله ای برای نیروهای خود از افغانستان حتی برای دوره ای سه ساله تعیین کند. دوم، به دیپلمات های خود هدایت بدهد تا در همکاری با قدرت های منطقه ای کابل و اسلام آباد را به سمت گفتگوهای سیاسی با طالبان برای خاتمه جنگ سوق بدهد. و سوم، تجهیزات استخباراتی، اطلاعاتی و شناسایی را در منطقه تقویت کرده تا هر گونه تهدید موجود برای منافع آمریکا و جهان را شناسایی کند.

ایالات متحده آمریکا نمی تواند دولت کابل را مجبور به خاتمه دادن به فساد کند. همچنین حضور نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان نمی تواند پاکستان را مجبور کند که دیگر به شورشیان پناهگاه ندهد. و آمریکا نمی تواند با کشتن شورشیان راهی برای خروج خود پیدا کند. تداوم به این سه موضوع ضمانتی برای ادامه شکست های پیشین خواهد بود.

دنیل ال دیویس/نشنال انترست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.