• انتشار: ۱۲ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۶:۱۴
  • سرویس: دیدگاه ها
  • کدخبر: 67113
پرینت

راهبرد امریکا در قبال طالبان اشتباه بود

آمریکا طی بیست سال حضور نظامی به بهانه مبارزه با شبکه القاعده و تروریزم در افعانستان بیشتر از ۸۰۰ میلیارد دالر در بخش نظامی هزینه کرد اما هیچ دستاوردی نداشت.  

جنگ بیست ساله امریکا در افغانستان که در نهایت با خروج شرم آور این کشور از افغانستان همراه شد سالانه چهل میلیارد دالر هزینه داشته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه پیشین امریکا برای صلح افغانستان به تازگی گفته است راهبرد امریکا در قبال طالبان ناکام بود و با صرف سالانه چهل میلیارد دالر نتوانست موفق شود.

وی همچنین تاکید کرده است فعالیت القاعده تنها به افغانستان محدود نمی شود و فراتر از افغانستان حضور دارد.

با این وجود آمریکا طی بیست سال حضور نظامی به بهانه مبارزه با شبکه القاعده و تروریزم در افعانستان بیشتر از ۸۰۰ میلیارد دالر در بخش نظامی هزینه کرد اما هیچ دستاوردی نداشت.  

این بازی آمریکا خود بیانگر عدم صداقت این کشور نسبت به کشورهای اسلامی است، آمریکایی‌ها نه تنها در مبارزه علیه تروریزم در افغانستان و منطقه صادق نبوده بلکه خود تمویل کننده و گسترش شبکه های تروریستی بوده است.

گروه تروریستی داعش یکی از پرورده های دست آمریکایی‌ها در کشورهای سوریه، عراق، لیبی، مراکش و افعانستان بوده طوریکه اخیرا پس از خروج آمریکایی‌ها و سقوط جمهوریت حملات خونین تروریستی در قندوز، قندهار و کابل توسط داعش سازماندهی و اجرا شده است.

از سویی هم خلیلزاد چندی پیش گفته بود مبارزه با داعش در افغانستان کار طالبان است و اگر در این کار سستی کند شاید امریکا مجبور شود بار دیگر به افغانستان حمله نظامی کند.

فرهاد موسوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.