• انتشار: 16 سپتامبر 2019
  • ساعت: 19:21
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 37780
پرینت

راز موها و ریش های بلند و درخشان طالبان چیست؟

یکی دیگر از جنجگویان طالب نیز شست‌وشوی موی سر با صابون را توصیه می‌کند و می‌گوید، موهای‌شان را هرازگاهی به خاطر قوی‌‌شدن با صابون لباس‌شویی می‌شویند. او به این باور است که گذاشتن موهای بلند، شوق و علاقۀ فردی‌ست.

موهای سالم و درخشان تأثیر مستقیمی در زیبا نشان‌دادن چهره دارد. افراد برای این که زیباترین و درخشان‌ترین موها را داشته باشند، دست به هر کاری می‌زنند و با وجود این موارد هم نمی‌توانند جلو رفتن موی خود را بگیرند یا استحکام و زیبایی آن را بیشتر کنند؛ استفاده از شامپوهای مختلف، ماست، تخم مرغ و ویتامین‌های مایع از جمله رایج‌ترین این موارد در افغانستان است. اما هنوز هم نگه‌داری از مو یکی از پرچالش‌ترین موارد برای زنان و مردانی‌ست که دغدغۀ زیبایی دارند.

طالبان، یکی از گروه‌های متخاصم دولت افغانستان اما از این چالش به ساده‌گی گذر کرده‌‌اند. موهای سر افراد این گروه بلند و مجعد است و ریش انبوهی دارند که کیفیت و استحکام آنان از دور هویداست. اما راز این موهای براق با رشد فزاینده در چیست؟

برای دست‌یابی به پاسخ این معما گزارشگر سلام‌وطندار گفت‌وگویی داشته با چند تن از افراد این گروه که دارای موهای بلند بودند؛

یک عضو طالبان که نمی‌خواهد هویتش فاش شود، در یکی از ولایت‌های دوردست می‌گوید که عادت دارد موهایش را با صابون لباس‌شویی شست‌وشو دهد. او با روایت یکی از حدیث‌های پیامبر اسلام می‌گوید که گذاشتن موهای بلند و سرمه‌کردن چشم‌ها به صورت روزانه سنت است و آنان برای کسب رضایت خداوند، موهای‌شان را تا شانه‌های خود می‌گذارند و با سرمه روزانه چشم‌های خود را می‌آرایند.

یکی دیگر از اعضای طالبان می‌گوید، بدون موهای بلند، جهاد آنان قبول نمی‌شود، به همین دلیل بیشتر اعضای این گروه، موهای بلند دارند. به گفتۀ آنان، اگر افراد این گروه در نظافت و حفاظت از موهای بلندشان کوتاهی کنند، مجازات می‌شوند. او می‌گوید که شخصاً روزانه از روغن زیتون برای براقی و جلای موهایش استفاده می‌کند.

یکی دیگر از جنجگویان طالب نیز شست‌وشوی موی سر با صابون را توصیه می‌کند و می‌گوید، موهای‌شان را هرازگاهی به خاطر قوی‌‌شدن با صابون لباس‌شویی می‌شویند. او به این باور است که گذاشتن موهای بلند، شوق و علاقۀ فردی‌ست. به گفتۀ این جنگجوی طالب، گذاشتن موهای بلند نمایان‌گر «شجاعت، توانایی و جنگجوبودن» آنان است.

شمار دیگری از اعضای این گروه می‌گویند، تنها افراد کلیدی از جمله والی‌، ولسوال و فرماندهان جنگی طالبان حق و اجازۀ گذاشتن موهای بلند را دارند. به گفتۀ آنان، فرماندهان طالبان به خاطر رسیده‌گی به موقع، شماری را ویژۀ رسیده‌گی به موهای افرادشان کرده‌اند.

در شهرها اما شماری به این باورند که طالبان به دلیل عدم دسترسی به مواد شوینده و بهداشتی دارای موهای مقاوم‌اند. از دید آنان، وقتی شامپوهای گوناگون و روغن‌ها و ویتامین‌های تقویت‌کنندۀ برای رشد موهای‌شان کارساز نیست، شاید تنها خاک و گردوغبار مداوم، درنظرنداشتن بهداشت و فضای جنگی در تقویۀ موی افراد موثر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.