• انتشار: ۹ سرطان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۳:۵۳
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 60029
پرینت

رابرت گیتس: کرزی طالبان را در شمال افغانستان جابه جا کرد

رابرت گیست وزیر دفاع پیشین امریکا در کتاب خاطراتش نوشته است حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان از همان سال های دور دوم حکومتش جابه جایی طالبان در شمال افغانستان را آغاز کرد.

رییس پیشین پنتاگون همچنان در این کتاب نوشته آقای کرزی در یک نشست محرمانه در ارگ کابل، از من خواست تا در از بین بردن سران جبهۀ شمال و تضعیف آنها، با او همکاری نمایم.

در این کتاب آمده است: کرزی به من گفت: بزرگ‌ترین تهدید در برابر حکومت من، جبهه شمال است نه طالبان.

براساس نوشتۀ گیتس، کرزی افزود حد اقل دست مرا در تقویه طالبان باز بگذارید تا بتوانم از آن طریق، تفنگ‌سالاران را از بین ببرم.

کرزی جابه‌جایی افراد مسلح طالبان را با فامیلهای‌شان به کمک کشور انگلیس و همکاری سازمان مواد خوراکی ملل متحد از پاکستان به نام عودت‌کنندگان و بیجا شدگان آغاز کرد.

اولین جابه‌جای آن‌ها در منطقه کیله‌گی، دندغوری، چشمۀ شیر و خواجه الوان ولایت بغلان بود.

مردم پلخمری به یاد دارند درگیری‌های شدیدی در همان روزها بین افراد جدید الورود (عودت‌کنند‌گان طالبان) و مردم پلخمری صورت گرفته بود. حتی کرزی هیأتی را از مرکز فرستاد و آنها را جابه‌جا کرد.

بعداً این پروژه را در ولسوالی‌های چهاردره و دشت ارچی ولایت کندز نیز عملی کرد و الی اخیر دورۀ حاکمیت خود آنها را تمویل و تجهیز نمود. این کار در زمان وزارت داخله اتمر و پتنگ صورت گرفت.

شاید همه به یاد داشته باشند که از شمال کشور صداهایی بلند شد که شبانه هلیکوترهای ناشناس در مناطق طالبان نشست و برخاست دارند و این هلیکوپترها مربوط نیروهای ویژه انگلیس‌ها بود که سلاح و تجهیزات آنها را اکمال می‌نمود و امریکایی‌ها هم نظاره می‌کردند.

یکی از کاربران فیس بوکی به نام رضا میثم طی متنی می نویسد:«اگر این حرف درست باشد که البته شواهدی دال بر درستی آن نیز وجود دارد، در این خیانت و جنایت علاوه بر جناب کرزی صاحب و حکومت پاکستان، دولت انگلیس و امریکایی ها هم دخیل اند.»

چه بسا تحرکات جدید این روزهای طالبان نیز به ادامه همین داستان و بخشی از سناریویی که سالها قبل طراحی شده، می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.