• انتشار: 24 نوامبر 2020
  • ساعت: 10:00
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 51123
پرینت

رئیس کمیسیون مستقل افغانستان: جامعه جهانی حقوق زنان در مذاکرات صلح را تضمین کند

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر تأکید ورزید به منظور اعتباربخشی به روند جاری صلح نیاز است که آتش‌بس فوری در کشور اعلام شود.

شهرزاد اکبر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از افزایش خشونت‌ها در کشور انتقاد می‌کند و می‌گوید به منظور اعتباربخشی به روند صلح، باید آتش‌بس فوری در کشور اعلام شود.

خانم اکبر که روز (دوشنبه، سوم قوس) در نشست بین‌المللی ژنوا از طریق ویدیوکنفرانس در مورد افغانستان صحبت می‌کرد، برقراری آتش‌بس را نیاز جدی برای پیشرفت در روند صلح عنوان کرد.

خانم اکبر گفت اخیراً خشونت‌ها در کشور افزایش یافته و صدها غیرنظامی در پی این خشونت‌ها به کام مرگ کشیده شده‌اند. او افزود افزایش خشونت‌ها در کشور به اعتبار روند صلح صدمه وارد کرده است.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر همچنان تأکید ورزید به منظور اعتباربخشی به روند جاری صلح نیاز است که آتش‌بس فوری در کشور اعلام شود.

به سخن او، در سایۀ یک آتش‌بس فراگیر جان غیرنظامیان حفظ خواهد شد و روند صلح نیز به پیش خواهد رفت.

خانم اکبر در ادامه، حفظ حقوق زنان، اقلیت‌ها و توجه به خواست قربانیان جنگ در روند صلح را نیاز اساسی عنوان کرد. به باور او، بدون توجه به خواست همۀ گروه‌های اجتماعی به شمول زنان در روند صلح و حفظ حقوق این گروه‌ها، تأمین صلح پایدار در کشور ممکن نخواهد بود.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر از طرف‌های صلح و جامعۀ جهانی خواست تضمین‌های محکمی برای حفظ حقوق زنان و اقلیت‌ها در روند صلح ارایه کنند.

گفتنی است نشست بین‌المللی ژنوا در مورد افغانستان برای دو روز در شهر ژنوای سویس برگزار شده است. نمایندگان بیش از ۱۰۰ کشور و سازمان بین‌المللی در این نشست اشتراک کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.