• انتشار: 19 فوریه 2020
  • ساعت: 15:45
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 41753
پرینت

رئیس مجلس نمایندگان: روسیه باید از توافق صلح احتمالی حکوت افغانستان با طالبان حمایت کند

رحمان رحمانی روز سه شنبه در دیدار با نیکلای فدوروف معاون اول شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) گفت: ما امیدواریم مسکو از توافقنامه صلح بین دولت افغانستان و گروه طالبان در صورت امضای آن حمایت کند.

رئیس مجلس نمایندگان افغانستان ابراز امیدواری کرد روسیه از توافقنامه‌ای که ممکن است بین دولت افغانستان و گروه طالبان امضا شود، حمایت کند.

رحمان رحمانی روز سه شنبه در دیدار با نیکلای فدوروف معاون اول شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) گفت: ما امیدواریم مسکو از توافقنامه صلح بین دولت افغانستان و گروه طالبان در صورت امضای آن حمایت کند.

وی ادامه داد: مذاکرات بین گروه طالبان و آمریکا ادامه دارد. این احتمال وجود دارد که آنها بتوانند به توافقی دست بیابند.  

رحمانی گفت: برای کابل مهم است که بداند توافق بین آمریکا و طالبان می تواند به توافقنامه برای برقراری صلح و امنیت در خاک افغانستان با دولت این کشور تبدیل شود.  

وی افزود: آیا طالبان مذاکرات مستقیم با دولت افغانستان را آغاز می کند و از تماس های با گروههای تروریستی همچون القاعده، حزب التحریر و امثال آنها صرف نظر می کند؟ اینها سوال هایی است که برای ما مطرح می باشند.  

رحمانی خاطرنشان کرد: اگر مذاکرات بین دولت قانونی افغانستان و طالبان آغاز شود و توافقی به دست آید و راهکاری برای خروج صلح آمیز از وضعیت تعیین شود من معتقدم که کشورهای همسایه ما باید از آن حمایت کنند. 

وی افزود: بویژه روسیه که از شرکای بزرگ ماست، باید از این توافق حمایت کند. 

گفتنی است آمریکا و گروه طالبان در سال ۲۰۱۹ چند دور مذاکره برگزار کردند.

بر اساس اطلاعات رسانه ها، زلمی خلیلزاد نماینده آمریکا در امور افغانستان و نمایندگان گروه طالبان در دوحه در هشتمین دور مذاکرات، درباره متن توافقنامه صلح که در آن آتش بس پیش بینی شده است به توافق رسیدند.

در این توافقنامه علاوه بر برقراری آتش بس، خروج نیروهای نظامی خارجی از افغانستان و آغاز مذاکرات پیش بینی شده است.

زمیر کابولوف رئیس اداره دوم آسیای وزارت امور خارجه روسیه و نماینده ویژه پوتین در امور افغانستان به تازگی اعلام کرد که روسیه از امضای توافقنامه صلح بین آمریکا و گروه طالبان استقبال می کند.

 وی با بیان این مطلب گفت: روسیه هنوز دعوت نامه رسمی از طرف های توافق کننده برای حضور در مراسم امضای توافقنامه بین آمریکا و گروه طالبان دریافت نکرده است.  

این مقام دیپلماتیک روس ادامه داد: باتوجه به دیدارهای اخیر، این احتمال وجود دارد که به همراه برخی کشورهای دیگر به عنوان شاهد در مراسم امضای توافقنامه بین آمریکا و طالبان حضور داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.