• انتشار: 1 مارس 2021
  • ساعت: 11:29
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 54826
پرینت

رئیس مجلس نمایندگان: اجازه فروپاشی نظام را نمی دهیم

آقای رحمانی تأکید کرد با آن‌که طالبان هیچ طرحی برای صلح ندارند اما مردم افغانستان، به‌گفته او، اجازه فروپاشی نظام و از دست رفتن ارزش‌های به دست آمده دو دهه گذشته را نمی‌دهند.

میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان که به تاجیکستان رفته‌ است، در سخنرانی‌اش در میان مهاجران افغان در این کشور، گفت به ‌علت افزایش خشونت‌ها و آماد‌گی طالبان به جنگ، امیدواری به صلح با طالبان ازبین رفته‌ است.

آقای رحمانی تأکید کرد با آن‌که طالبان هیچ طرحی برای صلح ندارند اما مردم افغانستان، به‌گفته او، اجازه فروپاشی نظام و از دست رفتن ارزش‌های به دست آمده دو دهه گذشته را نمی‌دهند.

او افزود: «انتظار این بود که صلح در افغانستان تأمین شود، اما متأسفانه ما تاکنون در این باره متیقین نیستیم؛ اما حکومت افغانستان آمادۀ هرنوع مذاکره با حفظ نظام است.»

از سوی دیگر، ظاهر اغبر، سفیر افغانستان در تاجیکستان می‌گوید که هراس‌افگنی تولید افغانستان نیست و طالبان برخلاف خواست جوامع اسلامی به خشونت‌ها ادامه می‌دهند: «باز افغانستان را بسوی تجزیه نبریم. باز اجازه ندهیم که افراد و اشخاص بی سواد برای ما مسیر تعیین کند و باز اجازه ندهیم که برای ما فتوا صادر کنند که نماز جنازه سرباز ما خوانده نشود.»

عبدالمجید احمدزی، نمایندۀ دانشجویان افغان در دوشنبه نیز اظهار داشت: «صلح پایدار آیندۀ افغانستان را تضمین می‌کند. افغانان از ادامۀ جنگ و خون‌ ریزی خسته شده‌ اند.»

رییس مجلس نماینده‌گان در رأس یک هیئت بیست نفری از اعضای مجلس نماینده‌گان، روز گذشته به تاجیکستان رفت

آقای رحمانی در سخنرانی‌ امروزش در دوشنبه، هدف از سفرش به تاجیکستان را تلاش برای جلب همکاری‌های بیشتر این کشور به روند صلح و پیکار با هراس‌افگنی عنوان کرد: «سطح خشونت و جنگ در افغانستان هر روز در حال افزایش است. طالبان هیچ برنامه و هیچ طرحی برای صلح ندارند.»

قرار است که هیئت مجلس نماینده‌گان با وزیر خارجه تاجیکستان و شمار دیگر از مقام‌های این کشور دیدار کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.