• انتشار: 5 جولای 2021
  • ساعت: 17:22
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 60211
پرینت

رئیس مجلس: سقوط ولسوالی ها پس از خروج نیروهای خارجی قابل پیش بینی بود

رییس مجلس نمایندگان می‌گوید سقوط ولسوالی‌ها پس از خروج نیروهای بین‌المللی یک «تغییر» پیش‌بینی شده بود، اما به هیچ وجه نمی‌تواند تهدیدی را برای نظام و حاکمیت ملی خلق کند.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان، روز دوشنبه، چهاردهم سرطان، در نشست عمومی این مجلس گفت مردم افغانستان با انگیزه حمایت از جمهوریت و حفاظت از دارایی‌های ملی در کنار نیروهای امنیتی قرار بگیرند و حکومت نیز باید از هرنوع خیزش و طغیان «معقول» مردم برای دفاع از کشور حمایت کند.

رییس مجلس نماینده‌گان تصریح کرد که افغانستان روزهای سخت و دشوار را تجربه می‌کند و نیروهای امنیتی و خیزش‌های مردمی باید با تمام توان برای تأمین امنیت مردم و خنثا‌سازی توطیه بیگانه‌گان تلاش کنند.

 به گفته او، شدت گرفتن حملات طالبان، اخلال شدید نظم عامه، شیوع کرونا، فقر و بیکاری و افزایش موج آواره‌گان داخلی به سبب جنگ «نامشروع» نگران‌کننده است.

میررحمان رحمانی گفت که علاوه بر نگرانی‌های مردم از سقوط ولسوالی‌ها، ترس از دست دادن دست‌آورد‌های دو دهه گذشته نیز در میان مردم وجود دارد.

در همین حال، رییس مجلس نماینده‌گان از طالبان خواست تا به تأسیسات عامه آسیب نزنند؛ زیرا بازسازی و ایجاد دوباره آن به زمان زیاد نیاز دارد.

رحمانی با هشدار از افزایش روز افزودن شمار «یتیمان و بیوه‌ها» در نتیجه درگیری‌ها، از دو طرف جنگ در افغانستان خواست تا «حد امکان از کشتار غیرنظامیان» جلوگیری کنند.

رییس مجلس نماینده‌گان توزیع نشدن متوازن سلاح میان خیزش‌های مردمی را عامل سقوط ولسوالی‌ها عنوان کرد و از حکومت خواست تا به این «تبعیض آشکار» پایان دهد.

در همین حال، میررحمان رحمانی تأکید کرد، با آن‌که خشونت‌ها افزایش یافته است، اما دروازه‌های مذاکرات صلح نباید بسته شود.

او از جایگاه ریاست مجلس نماینده‌گان از طالبان و حکومت خواست تا  مذاکرات صلح را هرچه عاجل از سر بگیرند و روی توافق زودهنگام تمرکز کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.