• انتشار: 2 آگوست 2021
  • ساعت: 18:07
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 61179
پرینت

رئیس شورای علمای شیعه هرات: خیزش مردمی حمایت نشود هرات سقوط می کند

رئیس شورای علمای شیعه هرات تاکید می کند در صورتیکه حکومت جبهه خود را تغییر ندهد و از نیروهای خیزش مردمی حمایت نکند، بدون شک هرات سقوط می کند.

جنگ در افغانستان این روزها وارد فاز بسیار شدید و مرگباری شده است: طالبان که از چندی بدینسو حملاتشان برای تصرف مناطق در ولایات مختلف افغانستان را افزایش داده بودند اکنون برای تصرف کلان شهرها برنامه دارند. در این میان کلان شهر هرات خیلی زودتر از حد تصور مورد هجوم طالبان قرار گرفته است. براساس گزارشات از نوزده ولسوالی ولایت هرات، حدود هفده ولسوالی هم اکنون در تصرف طالبان است و تنها دو ولسوالی در اختیار نیروهای دولتی ست. تسلط دولت بر این دو ولسوالی هم در حد مراکز این دو ولسوالی ست و در اطراف آن طالبان حضور دارند.

حجت الاسلام و المسلمین شیخ محممد موسی رضایی، رئیس شورای علمای شیعه هرات، در گفت و گو با خبرگزاری رها و در توضیح وضعیت کنونی ولایت هرات گفت:«طالبان در تازه ترین حملاتشان به ولایت هرات پس از تصرف ولسوالی های انجیل و گذره تا پل پشتون و پل مالان پیش آمده بودند و حتی خود را به نزدیکی شفاخانه نور در شهر هرات رسانده بودند.»

تهاجم گسترده طالبان اما به کمک نیروهای خیزش مردمی با محوریت امیر اسماعیل خان از چهره های سرشناس جهادی پس زده شد و اکنون ولسوالی انجیل، ساختمان ولسوالی گذره و اطراف میدان هوایی هرات از وجود طالبان پاکسازی شده است. امروز پروازهای هرات-کابل از سر گرفته و پایگاه مهم طالبان در منطقه «سیاوشان» هرات درهم کوبیده شد.

استاد رضایی در ادامه و در پاسخ به سوال اهمیت ولایت هرات و به ویژه مرکز این ولایت برای طالبان به سه موضوع اشاره نمود:

اهمیت جمعیتی

رئیس علمای شیعه هرات در مورد اولین دلیل اهمیت هرات برای طالبان به مساله جمعیت اشاره کرد و گفت هرات با جمعیت چهار میلیونی خود پس از کابل دومین کلان شهر افغانستان می باشد و برای طالبان حائز اهمیت می باشد.

اهمیت اقتصادی

حجت الاسلام رضایی به عنوان دومین دلیل اهمیت هرات برای طالبان به موضوع اقتصاد اشاره کرد. وی افزود ولایت هرات با کشورهای ایران و ترکمنستان مرز مشترک دارد: هرات از طریق مرز گمرکی اسلام قلعه با ایران و از طریق مرز گمرکی ترغندی با کشور ترکمنستان ارتباط دارد. مواد غذایی، سوخت و دیگر کالاهای مصرفی مورد نیاز مردم از طریق این دو مرز گمرکی وارد افغانستان می شود. نه تنها ولایات غربی که کابل و دیگر ولایات افغانستان از کالاهای وارداتی از طریق این دو مرز بهره مند می شوند. تسلط طالبان بر این دو مرز گمرکی سبب افزایش درآمدهای مالی این گروه می شود.

اهمیت سوق الجیشی

استاد رضایی در ادامه به توضیح اهمیت سوق الجیشی ولایت هرات برای طالبان پرداخت. وی گفت ولایت هرات به نوعی مسیر ورود طالبان به ولایاتی چون «فراه، نیمروز، بادغیس و غور و حتی ولایت بلخ» می باشد. در صورت تسلط طالبان بر ولایت هرات به تدریج امکان دسترسی این گروه به ولایات بلخ و جوزجان از طریق ولایت بادغیس ممکن می شود. با تصرف هرات، طالبان می توانند راحت تر جبهه جنگ خود در شمال را اکمال کنند.

بی میلی نیروهای امنیتی برای جنگ با طالبان

با افزایش حملات تهاجمی طالبان برای تصرف جغرافیای حداکثری مشاهده شد که در بسیاری موارد این گروه بدون جنگ مناطق و ولسوالی ها را تصرف کردند.

رئیس شورای علمای شیعه هرات در این مورد گفت:«به نظر می رسد اراده لازم برای جنگ با طالبان در رده رهبری سطح بالای نیروهای امنیتی وجود ندارد. تنها برخی از فرماندهان و نیروهای امنیتی و آن هم به دلایل شخصیتی و دوست داشتن وطن در جنگ با طالبان از خود روحیه و اراده نشان می دهند.»

این چهره سرشناس جهادی تاکید کرد در بسیاری از ولسوالی ها حتی قبل از آمدن طالبان ولسوالی و قومندان امنیه منطقه را ترک کرده بودند.

آقای رضایی گفت:«بسیاری از ولسوالی ها قبل از ورود طالبان سقوط کرده بودند و وقتی طالبان آمدند قومندان امنیه و ولسوالی و دیگر مسئولین امنیتی فرار کرده بودند.»

بی توجهی حکومت به داوطلبان شیعه برای جنگ با طالبان

حجت الاسلام و والمسلمین رضایی در بخش دیگری از صحبت های خود به خیزش های مردمی برای مقابله با طالبان اشاره کرد و گفت:« مردم شیعه به ویژه شیعیان مناطق مرکزی که در چهار اطراف هرات(شمال، جنوب، شرق و غرب) ساکن هستند برای جنگ با طالبان و دفاع از هرات داوطلب شدند، اما حکومت با میلی از آنها حمایت نکرد و سلاح و مهمات در اختیار آنها قرار نداد.

استاد رضایی تاکید کرد اگر حکومت با حمایت از شیعیان هرات یک کمربند امنیتی ایجاد می کرد طالبان حتی خواب رسیدن به دروازه های هرات را نمی توانستند در سر بپرورانند.

به گفته این عالم دینی مقصر سقوط ولسوالی های هرات و احتمالا سقوط شهر هرات حکومت است.

استاد رضایی گفت:«حکومت به مردم شیعه یا اعتماد نکرد و یا سلاح و مهمات کافی نداشت تا در اختیار آنان قرار دهد.»

وی افزود شیعیان اکنون در قالب خیزش های مردمی در هرات در جنگ حضور ندارند و بی طرف می باشند. اما برخی اقوام دیگر و حتی برخی شخصیت ها از قوم خاص با استفاده از منبر مساجد و نماز جمعه از طالبان حمایت می کنند و در اجتماعات خصوصی با طالبان هماهنگ نشان می  دهند.

جبهه دولت تغییر نکند، هرات بدون شک سقوط می کند

رئیس شورای علمای شیعه هرات تاکید می کند در صورتیکه حکومت جبهه خود را تغییر ندهد و از نیروهای خیزش مردمی حمایت نکند، بدون شک هرات سقوط می کند. حکومت در صورتیکه سیستم مدیریت جنگ خود در ولایت هرات را عوض نکند و به صورت همه جانبه از خیزش های مردمی به ویژه شیعیان حمایت نکند، هرات به دست طالبان می افتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.