سیاست

رئیس سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا: سقوط نظام پیشین افغانستان عوامل سیاسی دارد

ریچارد مور، رئیس سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا «ام‌ آی‌ ۶» در مصاحبه‌ای گفته است که خروج شتاب‌زده نیروهای آمریکایی و بریتانیایی از افغانستان اشتباه بود.

رئیس «ام آی ۶» روز گذشته (سه‌ شنبه ۹ قوس) در مصاحبه با شبکه «بی‌بی‌سی» گفته است که عوامل نفوذی و شکست اطلاعاتی، دولت پیشین افغانستان را سقوط نداده است، بلکه سقوط نظام پیشین در افغانستان عوامل سیاسی دارد.

اخیرا روزنامه «وال‌ستریت ژورنال» گزارش داده که کابل و سایر شهرهای افغانستان، از سوی ماموران مخفی طالبان که در ادارات و شرکت‌های دولتی نفوذ داشتند، از درون تصرف شده بود.

مور اما اذعان داشت که خروج شتاب‌زده نیروهای آمریکایی و بریتانیایی از افغانستان که منجر به تسلط طالبان بر بیش‌تر شهرهای افعانستان شد، به وضوح اشتباه بود.

او گفت: «صادقانه بگویم، اگر همه اعضای شورای طالبان و همه گروه رهبری طالبان را جذب کرده بودیم، اگر ما هر یک از آن‌ها را هم به عنوان یک مامور مخفی استخدام می‌کردیم، هنوز هم سقوط کابل را پیش‌بینی‌ نمی‌ کردیم، چراکه طالبان این کار را نکردند.»

به گفته او، سقوط حکومت پیشین افغانستان از نظر شکست اطلاعاتی «واقعا بیش از حد غافلگیرانه» بوده است.

آمریکا، بریتانیا و دیگر کشور‌های عضو ناتو دو هفته پس از آن که طالبان کابل را تصرف کرد، آخرین سربازهای خود را از افغانستان خارج ساختند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا