امنیت و جرایمِتیتر یک

رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر استعفا داد، رهبر جدید با چالش مواجه است

سید محمد طیب آغا، رئیس دفتر سیاسی طالبان می گوید که مخفی نگه داشتن مرگ ملا محمد عمر به مدت بیش از دو سال توسط معاون وی، ملا اختر منصور همه سران طالبان را خشمگین کرده است و این اشتباه تاریخی وی می باشد.

به باور بیشتر آگاهان، کشمکش های داخلی گروه طالبان، قطعا مذاکرات صلح این گروه با دولت افغانستان را که در تلاش هستند تا جنگ ۱۳ ساله را خاتمه دهند با تهدیدی جدی مواجه می سازد.

ملا اختر محمد منصور از زمان انتصابش به عنوان رهبر جدید گروه طالبان از سوی شورای رهبری طالبان در کویته پاکستان، با مخالفت های بسیاری از سوی دیگر اعضای طالبان از جمله برادر ملا محمد عمر روبرو شده است.

سید محمد طیب آغا امروز استفغای خود را از سمت ریاست دفتر سیاسی طالبان که این دفتر به منظور پیش برد هرگونه مذاکرات صلحی دایر گردیده بود اعلام کرد.

وی همچنین در بیانیه خود، انتخاب ملا اختر منصور به عنوان رهبر طالبان در خارج از افغانستان و توسط کسانی که خود خارج از افغانستان هستند را اشتباه تاریخی دیگری برای گروه طالبان قلمداد کرد.

ملا اختر منصور که گفته می شود با سرویس استخباراتی دولت پاکستان رابطه ای بسیار قوی دارد هم اکنون با چالش های بسیاری برای متحد نگه داشتن گروه طالبان دارد، بخصوص با آن دسته از فرماندهانی که خواهان قطع مذاکرات صلح  و ادامه جنگ هستند.

بر اساس برخی گزارش ها، در چند روز اخیر حتی درگیرهای مسلحانه ای میان گروه طالبان بر سر رهبری جدید رخ داده است و چندین تن در این درگیری ها کشته شده اند، اما سخنگوی طالبان این درگیری ها را رد می کند.

اما عبدالروف احمدی، سخنگوی فرماندهی پولیس ولایت هرات می گوید در درگیری میان طالبان در ولسوالی شیندند ولایت هرات که دیروز به وقوع پیوست هشت شورشی طالب از جمله یک فرمانده عالی رتبه طالبان کشته شدند.

سخنگوی طالبان با رد این گزارش ها می گوید این گونه گزارش ها تبلیغات دشمنان می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا