سیاستِتیتر یک

رئیس جمهور چین: افغانستان از هرج و مرج به سوی نظم در حال گذر است

«شی جین پینگ» رئیس جمهور چین در پیامی در اختتامیه سومین نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان گفت که افغان ها به دنبال افغانستانی با ثبات، مسالمت آمیز و با رفاه می باشند، که این به نفع تمامی کشورهای منطقه و جهان است.

وی در پیامش آورده است: «افغانستان مشکلات زیادی را پشت سر گذشته و هم اکنون نیازمند توسعه فوری در بخش های زیادی می باشد. این کشور در یک نقطه حیاتی از “هرج و مرج به سوی نظم” در حال گذر است.»

رئیس جمهور چین افزود: «افغانستان همسایه مشترک و شریک تمامی کشورهای شرکت کننده در این نشست است؛ ما با یکدیگر جامعه ای را با آینده ای مشترک شکل می دهیم، آینده ای که متصل به همان کوه ها و رودهایی است که با یکدیگر بر می خیزند و فرو می ریزند.»

او خاطر نشان کرد افغان ها به دنبال افغانستانی با ثبات و دارای صلح، توسعه یافته و مرفه می باشند، چیزی که به نفع تمامی کشورهای منطقه و جامعه جهانی است.

شی جین پینگ در پیامش همچنین خطاب به کشورهای همسایه افغانستان گفت که باید نهایت تلاش خود را برای اجماع در افغانستان انجام دهند و از تلاش ها جهت ساختن آینده ای روشن برای مردم افغانستان حمایت نمایند.

او همچنین گفت که کشورش به تمامیت ارضی، حاکمیت و استقلال افغانستان احترام می گذارد و متعهد به حمایت مداوم از انکشاف با ثبات و صلح در افغانستان است.

لازم به ذکر است که چین میزبان سومین نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان بود که از روز گذشته آغاز و امروز پایان یافت.

این کشور همچنین میزبان نشست تروئیکای توسعه یافته با اشتراک کشورهای امریکا، روسیه، پاکستان و چین است.

مولوی امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه طالبان برای اشتراک برای هر دو نشست به این کشور رفته است.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا