امنیت و جرایم

رئیس جمهور هایتی در خانه اش ترور شد

بنا بر اظهارات کلود جوزیف، نخست وزیر مؤقت هائیتی، چندین مهاجم شب گذشته به اقامتگاه شخصی رئیس جمهور جوونیل مویس حمله کرده و او را به قتل رسانده اند. به گفته او همسر رئیس جمهور زخمی شده و به شفاخانه منتقل گردیده است. جوزیف این حمله را «یک عمل آگنده از نفرت، غیر انسانی و وحشیانه» خوانده و به شدت تقبیح کرده است. او تأکید نموده است که پولیس هائیتی و مقامات مسئول اوضاع کشور را تحت کنترول دارند.

اما وضعیت هائیتی برعکس این اظهارات را نشان می‌دهد، زیرا این کشور از سال ها به اینسو با ناامنی درگیر بوده و باندهای جنایی مسبب هرج و مرج در این کشور می باشند. این گروه ها از سال ها به اینسو برای کنترول بخشی از پورتو پرنس، پایتخت هائیتی می جنگند. براساس گزارش سازمان ملل به دلیل همین ناامنی ها تا اکنون ۱۵هزار تن از پایتخت فرار کرده اند. علاوه بر این، هائیتی با فقر شدید مواجه است و از وجه اقتصادی با مشکلات عدیده ای درگیر می باشد.  

یک کشور درگیر بحران مداوم

هائیتی از نظر سیاسی نیز به شدت بی ثبات می باشد. در آخرین مورد به روز سه شنبه آریل هنری، هفتمین نخست وزیر این کشور در فاصله چهار و نیم سال اخیر معرفی شد، آن هم بدون تصویب پارلمان، چون این کشور فعلاً پارلمانی ندارد. ظاهراً به نظر می رسد که او هنوز کار خود را شروع نکرده است، چون تا حالا تنها سلف اش کلود جوزیف در مورد قتل رئیس جمهور سخن گفته است. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا