برگزیده هاسیاستِتیتر یک

رئیس جمهور نشست گروه به اضافه ۷ را افتتاح کرد/ افغانستان قدم های بسیاری در ۱۵ سال گذشته برداشته است

وی اما گفت که تامین ثبات و امنیت مسئولیت دولت ها است و باید رهبران دولت ها بر روی این ملحوظ و اصلاحات تمرکز داشته باشند.

رئیس جمهور در خصوص معضل فساد در کشور نیز گفت گرچه دولت همواره موجودیت فساد در کشور را محکوم کرده است اما تاکنون اقدام مناسب کافی برای مبارزه با این پدیده برنداشته است.

وی گفت که فساد و نبود امنیت مانع پیشرفت و توسعه افغانستان می باشد. به همین منظور محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور از ملت افغانستان خواست تا متحد شده و با فساد مبارزه کنند.

وی همچنین از سران دولت ها خواست تا تمرکز ویژه ای بر اصلاحات در کشورهایشان داشته باشند.

آقای غنی افزود “ما نمی توانیم دیگران را به خاطر وضعیت خود محکوم نماییم.”

صلاح الدین ربانی وزیر خارجه کشور نیز گفت که افغانستان بر روی پروسه اصلاحات خود کار می کند و یکی از اولویت های دولت افغانستان توسعه زیرساخت های کشور می باشد.

نشست گروه به اضافه ۷ دو روز به طول خواهد انجامید و نمایندگان عالی رتبه ای از کشورهای عضو و شرکای انکشافی این گروه در کابل گردهم آمدند تا روی موضوع صلح و پروسه آشتی به بحث و گفتگو بپردازند.

گفتنی است که این نشست فرصت مناسبی را فراهم کرده است تا پیشرفت های بدست آمده از نشست پیشین تاکنون بررسی گردد و بر روی نقشه راهی برای سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ نیز توافق صورت گیرد.

قرار است در این نشست موضوعاتی از قبیل تلاش های پروسه صلح در کشورهای عضو، اقتصاد و اجرایی شدن قراردادهای جدید میان کشورها بحث و گفتگو صورت گیرد.

گروه به اضافه ۷ شامل بیست کشور می شود که در پاسخ به خلا موجود میان کشورهای متاثر از جنگ و بلایای طبیعی برای عرضه خدمات و اهداف توسعه دهی تشکیل شد.

اعضای این گروه که هر یک تجربه های متفاوتی از درگیری و بلایای طبیعی را تجربه کرده اند و درصد انتقال به مرحله جدیدی از توسعه دهی خود می باشند، تصمیم گرفتند با تشکیل این گروه از تجربیات یکدیگر در این راستا استفاده نمایند.

گروه به اضافه هفت در دهم ماه آپریل سال ۲۰۱۰ در شهر دیلی پایتخت کشور تیمورشرقی تشکیل شد، که طی اولین نشست، اعضای این گروه به توافق رسیدند تا این گروه را به عنوان یک سازمان بین المللی ثبت نمایند و جلسات منظم خود را سالانه برگزار کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا