• انتشار: ۱۹ جدی ۱۳۹۴
  • ساعت: ۲۲:۵۱
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 5923
پرینت

رئیس جمهور مدت کار اعضای انتصابی مجلس سنا را تمدید کرد

دفتر ریاست جمهوری کشور در خبرنامه ای اعلام کرد که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور زمان کار اعضای انتصابی مجلس سنای کشور را تمدید کرده است.

براساس خبرنامه منتشر شده از سوی ارگ، رئیس جمهور این تصمیم را پس از دیدار با شماری از اعضای سنا اتخاذ کرده است.

در این خبرنامه آمده است که آقای غنی این تصمیم را براساس درخواست اعضای سنا گرفته است.

بر اساس فرمان رئیس جمهوری، اعضای انتصابی مجلس سنای کشور تا ختم دوره شانزدهم مجلس نمایندگان شورای ملی و تعیین اعضای انتصابی جدید به وظایف شان ادامه می‌دهند.

مجلس سنا ۱۰۲ عضو دارد که از آن میان ۳۴ عضو (یک ثلث) آن از سوی رئیس جمهور انتصاب می‌شوند.

بقیه اعضای این مجلس (۶۸ عضو) به صورت انتخابی از شوراهای ولایتی و شوراهای ولسوالی به ترتیب برای ۴ و ۳ سال به این مجلس راه می‌یابند.

اما در ۱۴ سال گذشته، انتخابات شوراهای ولسوالی کشور هیچ‌گاه برگزار نشد و آن بخش از اعضای مجلس سنا نیز از میان اعضای شوراهای ولایتی انتخاب شدند.

رئیس جمهوری کشور در ماه جوزا/خرداد امسال کار مجلس نمایندگان فعلی کشور را نیز تا زمان اعلام نتایج انتخابات پارلمانی تمدید کرد.

بر اساس قانون اساسی افغانستان، قرار بود دوره کنونی مجلس نمایندگان کشور، روز اول سرطان/تیر امسال به پایان برسد اما انتخابات دوره آینده مجلس تا به حال برگزار نشده است.

دولت گفته است که انتخابات پارلمانی تا خزان سال آینده خورشیدی برگزار خواهد شد اما زمان دقیق آن را باید کمیسیون مستقل انتخابات تعیین کند.

اصلاحات در نظام انتخاباتی کشور یکی از تعهدات دولت وحدت ملی کشور است و به همین منظور کمیسیون ویژه اصلاحات انتخاباتی به وجود آمد و یک سلسله تغییرات اساسی را در این نظام به دولت پیشنهاد کرد.

بی بی سی#

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.