• انتشار: 25 اکتبر 2020
  • ساعت: 00:29
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 49997
پرینت

رئیس جمهور غنی: طالبان مسئول حمله انتحاری امروز در غرب کابل می باشند

رئیس جمهور غنی حمله انتحاری امروز به مرکز آموزشی کوثر را محکوم کرد و گفت طالبان مسئول این حمله می باشند.

حوالی ساعت ۴:۳۰ دقیقه‌ی پس از چاشت روز شنبه (۳ عقرب)، یک مهاجم انتحاری، مواد همراهش را در برابر دروازه‌ی مرکز آموزشی کوثر دانش در غرب کابل، منفجر کرد. این انفجار، هنگامی رخ داد که دانش‌آموزان آمادگی کانکور این مرکز آموزشی، در حال بیرون‌شدن از صنف‌های درسی بودند.

طارق آرین، سخن‌گوی وزارت داخله، گفت حمله‌کننده‌ی انتحاری قبل از رسیدن به هدف، از سوی نگهبانان مرکز آموزشی کوثر دانش، شناسایی شده و خودش را در داخل کوچه انفجار داده است.

یک منبع ارشد امنیتی گفت ۲۷ نفر در نتیجه‌ی حمله‌ی انتحاری امروز در غرب کابل کشته و ۷۷ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

در همین حال، رییس‌جمهور غنی، حمله‌ی انتحاری بر مرکز آموزشی کوثر دانش را محکوم کرده و طالبان را مسوول این حمله دانسته است.

آقای غنی گفت با وجود فیصله‌ی لویه‌جرگه و آزادی ۶۱۰۰ تن از زندانیان طالب و خواست مکرر مردم، دولت افغانستان و جامعه بین‌المللی برای ختم جنگ و خون‌ریزی، طالبان اما هنوز هم به کشتار مردم کشور ادامه می‌دهند.

 امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری نیز طالبان را مسوول این حمله دانست و گفت تروریستان طالب و داعش از ژن و ایدیولوژی یک‌سانی برخوردار اند و تا اکنون نیز با تاکتیک یک‌سان عمل می‌کنند.

 عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، حمله‌ی انتحاری بر مرکز آموزشی کوثر دانش در غرب کابل را نکوهش کرد و گفت این حمله‌ی ضدبشری و خلاف موازین و ارزش‌های اسلامی و انسانی تروریستان بدصفت و جبون است.

آقای عبدالله گفت: «تروریستان بزدل و خداناباور، با حمله به کودکان و دانش‌آموزان بی‌گناه و مظلوم، نشان دادند که به هیچ آیین و اصولی پای‌بند نیستند.»

امین احمدی، عضو هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان نیز به این حمله واکنش نشان داده و آن را تکان‌دهنده خوانده است. او، گفته است که رویدادهای این‌چنینی نشان می‌دهد که هزاره‌ها و شیعیان بیش‌تر و به صورت سیستماتیک در معرض حذف، کشتار و تبعیض‌ اند.

فوزیه کوفی، عضو دیگر هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت، در واکنش به این حمله، گفته است که موسسات آموزشی، املاک عمومی استند و باید از آن‌ها محافظت شود. تنها دشمنان بشریت می‌توانند به چنین مکان‌هایی حمله کنند.

ناهید فرید، عضو مجلس نمایندگان، طالبان را مسوول حمله بر مرکز آموزشی کوثر دانش دانسته و گفته است که اگر این گروه، مسوولیت این حمله را بر عهده نمی‌گیرند، هرچه زودتر اعلام آتش‌بس کنند تا نیت شان ثابت شود.

بانو فرید در ادامه‌ گفت دل‌بستن به مذاکرات صلح با طالبان، یک خیال واهی است. به گفته‌ی او، برای مردم افغانستان این مهم نیست که چه‌ گروهی پای موافقت‌نامه‌ی صلح امضا می‌کند، مهم این است که خون‌ریزی پایان یابد.

محمد صادق، فرستاده‌ی ویژه‌ی پاکستان برای افغانستان  نیز، حمله‌ی انتحاری در غرب کابل را نکوهش و با خانواده‌های قربانیان این حمله ابراز هم‌دردی کرده ‌است. آقای صادق این حمله را تروریستی و خلاف ارزش‌های انسانی خوانده‌ است.

گروه تروریستی داعش، مسوولیت این حمله را پذیرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.