سیاستِتیتر یک

رئیس جمهور غنی: طالبان به درخواست صلح مردم افغانستان پاسخ مثبت ندهند، سرکوب می‌شوند

رئیس جمهور غنی همچنین این حمله طالبان را جنایتی نابخشودنی عنوان کرد.

علاوه بر رئیس جمهور غنی، عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور، دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) و جان‌بس، سفیر ایالات متحده‌ی امریکا در کابل نیز این حمله را محکوم کرده‌اند.

در بخشی از اعلامیه ارگ آمده‌است طالبان با پذیرفتن مسئولیت این «عمل جنایت‌کارانه» یک بار دیگر نشان دادند که در مغایرت با ارزش‌های اسلامی و افغانی قرار دارند و در تقابل با خواست جمعی مردم در لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح حرکت می‌کنند.

داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجرایی دولت وحدت ملی، نیز با نشر اعلامیه‌ای این حمله را «بزدلانه» خواند و گفت: « این حمله در مغایرت با تمام ارزش‌های اخلاقی، انسانی و اسلامی بوده و نشان‌دهنده‌ی بی‌پروایی طالبان در برابر جان غیرنظامیان بی‌گناه می‌باشد.»

آقای عبدالله در این اعلامیه تأکید کرد عاملان حمله بر دفتر مؤسسه‌ی کونترپارت، ثابت می‌سازند که هیچ باور و‌ تعهدی به صلح و آینده‌ی عاری از خشونت ‌در افغانستان ندارند.

یوناما نیز با محکومت این حمله گفته است در این حمله غیرنظامیان هدف قرار گرفته‌اند.

در این اعلامیه‌ای که از سوی این دفتر به نشر رسیده، آمده است: «حمله‌ی امروز به‌خصوص از این جهت تاسف‌آور است که در ماه رمضان رخ داده و در آن غیرنظامیانی هدف قرار گرفته‌اند که به افغان‌ها کمک می‌کنند.»

در همین حال سفیر امریکا در کابل نیز با محکومت حمله بر دفتر مؤسسه‌ی کونترپارت گفته است این نهاد روزنامه‌نگاران افغان را آموزش می‌دهد و به مردم افغانستان کمک می‌کند.

حمله روز گذشته طالبان به مؤسسه کونتر پارت در کابل ۹ کشته و ۲۴ زخمی بر جای گذاشته‌است .

پنج مهاجم وابسته به گروه طالبان حوالی ساعت ۱۱:۴۰ دقیقه‌ی قبل از ظهر روز گذشته به این مؤسسه‌ی خیریه حمله کردند. این حمله نزدیک به شش ساعت ادامه داشت.

یکی از این مهاجمان هنگام ورود به ساختمان مؤسسه‌ی کونترپارت، مواد منفجره‌ی همراهش را انفجار داده و سایر مهاجمین وارد ساختمان شده‌اند.

درگیری پس از شش ساعت و با کشته شدن تمامی مهاجمان پایان یافت.

مؤسسه‌ی خیریه‌ی کونترپارت یک مؤسسه‌ی امریکایی است که با اداره‌ی انکشاف بین‌المللی ایالات متحده امریکا (USAID) در افغانستان همکاری دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا