سیاستِتیتر یک

رئیس جمهور غنی به تاجیکستان رفت

وزارت خارجه‌ی افغانستان می‌گوید قرار است نهمین نشست وزیران خارجه‌ی قلب آسیا – روند استانبول فردا سه‌شنبه در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان برگزار شود.

گران هیواد، سخن‌گوی وزارت خارجه امروز (دوشنبه، ۹ حمل) گفت این نشست به میزبانی مشترک وزیران خارجه‌ی افغانستان و تاجیکستان و در حضور رییسان‌جمهور دو کشور برگزار می‌شود.

آقای هیواد همچنان گفت این نشست یک روزه است و قرار است ۱۳ وزیر خارجه در آن شرکت کنند.

به‌گفته‌ی او، تقویت اجماع منطقه‌ای در مورد صلح افغانستان، توسعه‌ی همکاری‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی میان کشورهای منطقه از موضوعات اصلی بحث در این نشست خواهد بود.

در همین حال، رییس‌جمهور اشرف غنی صبح امروز در رأس یک هیأت بلندرتبه‌ی دولتی به‌منظور اشتراک در این نشست به شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان رفته است.

در اعلامیه‌ی ارگ ریاست‌جمهوری آمده است آقای غنی در جریان این سفر دو روزه ضمن اشتراک و سخنرانی در نشست یادشده، با امام‌علی رحمان رییس‌جمهور تاجیکستان، نخست‌وزیر و رییس مجلس نمایندگان آن کشور نیز دیدار می‌کند.

طبق اعلامیه‌ی ارگ،‌ در این دیدارها قرار است در مورد گسترش مناسبات و همکاری‌ها میان دو کشور در عرصه‌های مختلف بحث و گفت‌وگو شود.

همچنان در اعلامیه آمده است که رییس‌جمهور غنی در جریان این سفر در دانشگاه ملی تاجیکستان سخنرانی می‌کند که سند دوکتورای افتخاری نیز از سوی رییس این دانشگاه به آقای غنی اعطا خواهد شد.

نخستین نشست پروسه‌ی استانبول – قلب آسیا در سال ۲۰۱۱ در شهر استانبول برگزار شد و از آن پس این نشست‌ها در تعدادی از کشورهای عضو این پروسه از جمله افغانستان برگزار شد. هدف از این نشست‌ها تقویت صلح و رفاه منطقه‌ای گفته شده است.

۱۴ کشور منطقه ‌از جمله ایران، پاکستان، هند، عربستان و چین عضو اصلی این نشست و ۱۷ کشور و ۱۴ سازمان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای هم اعضای ناظر آن هستند.

هشتمین نشست وزیران خارجه‌ی قلب آسیا – پروسه استانبول سال گذشته تحت عنوان «صلح، مشارکت و رفاه» در ترکیه برگزار شد. افغانستان از موضوع اصلی مورد بحث در این نشست بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا