• انتشار: 29 سپتامبر 2020
  • ساعت: 08:54
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 49076
پرینت

رئیس جمهور غنی: بدون رشد اقتصادی صلح دوامدار به دست نمی آید

رییس جمهور غنی از سکتور خصوصی در راستای مدیریت کرونا، ابراز امتنان نموده، گفت امروز تقویت سکتور خصوصی کار یک وزارت، یک شخص و یک نهاد نیست، بلکه یکی از اهداف بزرگ و اساسی دولت است.

رییس‌جمهور غنی در مراسم افتتاح فدراسیون اتاق‌های افغانستان گفت بدون رشد اقتصادی صلح پایدار تأمین نخواهد شد.

او گفت که مذاکرات صلح یک فصل صلح است، ایجاد رشد اقتصادی ۱۰ در صد هدف اساسی ما است که صلح را تامین می‌کند.

وی افزود ۹۰ سال قبل اساس سکتور خصوصی افغانستان را عبدالمجید خان زابلی قهرمان اقتصاد افغانستان، گذاشت و تاکید داشت که سرمایه باید منسجم، متمرکز و آدرس داشته باشد.

او گفت امروز باید اهل قلم و دولت افغانستان در یک صف واحد با سرمایه گذاران قرار بگیرند و ضمن تشکر از قوای امنیتی و دفاعی کشور، از قوای اقتصادی افغانستان نیز باید قدردانی کنیم.

رییس جمهور غنی از سکتور خصوصی در راستای مدیریت کرونا، ابراز امتنان نموده، گفت امروز تقویت سکتور خصوصی کار یک وزارت، یک شخص و یک نهاد نیست، بلکه یکی از اهداف بزرگ و اساسی دولت است.

وی از آنان خواست که پیشنهادات مشخص شان را ارائه کنند.

وی خاطرنشان کرد ما می‌خواهیم از زحمات دوامدار شما برای ایجاد رفاه، پیشرفت و کاریابی، تشکر کنیم.

او تأکید کرد در عرصه انرژی، چارچوب سرمایه گذاری به وجود آمده است و افغانستان ظرفیت های بزرگ تولید انرژی از منابع آبی، بادی و آفتابی را دارد.

رییس جمهور غنی گفت بدون اجندای منسجم اقتصادی، صلح پایدار عملی نمی‌شود.

وی از کشورهای همسایه، آسیای مرکزی و هند در قسمت باز گذاشتن راه های تجارتی و همکاری های شان در عرصه تجارتی و اقتصادی با افغانستان به ویژه در زمان شیوع ویروس کرونا، تشکر کرد.

محمد اسماعیل غضنفر رییس عمومی فدراسیون اتاق های افغانستان در صحبت هایش گفت کشور ما در حساس ترین لحظۀ تاریخ سیاسی و اقتصادی خویش قرار دارد و سکتور خصوصی ضمن پشتیبانی از روند صلح، امیدوار است که این روند به موفقیت برسد.

وی افزود سکتور خصوصی از پراکندگی عبور کرده و اکنون با ایجاد فدراسیون اتاق ها، زیر یک چتر گام های استوار را برای رفاه افغانستان باید برداشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.