• انتشار: 24 فوریه 2019
  • ساعت: 14:10
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 32620
پرینت
ارسال اولین محموله صادراتی افغانستان به هند از طریق بندر چابهار

رئیس جمهور: افغانستان را به کشورِ «غنی» تبدیل می‌کنم

رئیس جمهور غنی که در مراسم افتتاح ارسال اولین محموله صادراتی افغانستان به هند از طریق بند چابهار امروز یک‌شنبه در ولایت نیمروز سخن می‌گفت، افزود با گسترش راه‌های اتصالی افغانستان به کشورهای منطقه و جهان، این کشور را به کشور «غنی» تبدیل می‌کند.

وی افزود با ارسال کالاهای افغانستانی به هند و استفاده از ظرفیت بالای بندر چابهار انتظار می‌رود در سال آینده درآمد افغانستان از ناحیه صادرات به بیش از ۲ میلیارد دلار برسد.

رئیس جمهور غنی در مراسم افتتاح ارسال اولین محموله صادراتی افغانستان به هند از طریق چابهار افزود همکاری دولت با سکتور خصوصی و نوع تعامل افغانستان با کشورهای منطقه از جمله کشورهای همسایه سبب شده یک دیدگاه تازه نسبت به افغانستان شکل بگیرد.

رئیس جمهور گفت: «ولایت نیمروز دیگر آن ولایت محروم چهار سال پیش نیست و به مرکز صقل اقتصادی در افغانستان و منطقه تبدیل شده‌است.»

رئیس جمهور غنی افزود افتتاح بندرچابهار به عنوان شاخه انشعابی راه بزرگ ابریشم برای تبدیل افغانستان به چهارراه منطقه از اهمیت بالایی برخوردار است.»

به گفته آقای غنی، ارسال کالاهای افغانستانی به کشورهای دیگر از جمله هند از طریق بندر چابهار برای شهروندان ولایت نیمروز پرثمر خواهد بود.

رئیس جمهور غنی در ادامه به تلاش افغانستان به احیایِ راه ابریشم اشاره کرد و گفت افغانستان اینک در حال تبدیل شدن از یک کشور وارد کننده به یک کشور صادر کننده می‌باشد، راه ابریشم برای نسل گذشته یک افسانه بود اما اینک به یک واقعیت تبدیل شده‌است.

آقای غنی افزود افغانستان که در گذشته تمدنی درخشان داشت و شهرهای کشور همچون گردنبندی زیبا به یکدیگر و به جهان متصل بود یکبار دیگر در حال تبدیل شدن به چهارراه آسیا می‌باشد.

به گفته رئیس جمهور، براساس آمار اعلام شده دولتی، صادرات افغانستان در سال گذشته به یک میلیارد دلار رسید و انتظار داریم در سال آیندبه به بیش از ۲ میلیارد دلار برسد.

افغانستان امروز

رئیس جمهور غنی در بخش دیگری از سخنان خود در مراسم افتتاح ارسال اولین محموله صادراتی افغانستان به هند از طریق چابهار در ولایت نیمروز به تاریخچه‌ی ۴ هزار ساله‌ی افغانستان در تجارت اشاره کرد و گفت: «افغانستان امروز دیگر افغانستان دیروز که در آن فساد اداری، بی‌کفایتی و خشونت دیده می‌شد، نیست و به مرکز تحرک تبدیل شده‌است.»

رئیس  جمهور  گفت: «دولت‌داری ناقص در گذشته به جایگاه والای  افغانستان در تجارت ضربه زده‌است.»

رئیس جمهور غنی گفت براساس آمار بانک جهانی، افغانستان مقام نخست در بخش اصلاحات را به خود اختصاص داده‌است.

آقای غنی تأکید کرد از قهرمانان عرصه صادرات نیز باید همچون قهرمانان سکتور امنیتی و دفاعی تجلیل شود و در این راستا هدایت داده شده مدال «عبدالمجید خان زابلی» از تاجران موفق افغانستان در گذشته، ضرب شود.

رئیس جمهور به دیدگاه مشترک دولت و سکتور خصوصی برای توسعه اقتصاد افغانستان اشاره  کرد و گفت در سال گذشته ۱۸ میلیارد افغانی در بودجه ملی صرفه‌جویی شده و برای اولین بار ۹۲ درصد از بودجه انکشافی افغانستان به مصرف رسیده‌است.

رئیس جمهور بر ارتقاء ولایت نیمروز از درجه سه به ولایت درجه دو تأکید کرد و خطاب به والی نیمروز گفت طرح سراسری انکشاف ولایت نیمروز باید تهیه گردد.

زنده باد زنان نیمروزی!

رئیس جمهور غنی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به زنان ولایت نیمروز از سهم‌گیری آنان در پروسه صلح تشکر نمود و گفت: «زنده باد زنان نیمروزی!»

آقای غنی افزود در لویه جرگه مشورتی برای صلح که قرار است به زودی در کابل دایر گردد زنان سی درصد سهم دارند و زنان نیمروزی هم باید نظرات و پیشنهادات خود در این زمینه را به بانوی اول ابلاغ کنند.

تشکر از کشورهای همسایه و منطقه

رئیس جمهور غنی در بخش دیگری از سخنان خود از تلاش‌های کشورهای هند و ایران در به نتیجه رساندن پروژه بندر چابهار تشکر کرد.

آقای غنی گفت: « کشورهای منطقه منافع مشترک با یکدیگر دارند و همکاری‌های منطقه می‌تواند جغرافیا را تغییر دهد همان‌طور که افغانستان را از یک کشور محاط به خشکی خارج ساخت و سبب شد موقعیت افغانستان به فرصت کلان برای این کشور تبدیل شود.»

«از ایران بابت همکاری در افتتاح بندر چابهار، از هند بابت ساخت سرک «زرنج-دلارام» و از ترکیه بابت همکاری در پروژه راه لاجورد تشکر می‌کنیم.»

رئیس جمهور غنی تأکید کرد از امریکا نیز به این دلیل که بندر چابهار را از تحریم‌ها علیه ایران مستثنی ساخت و از اتحادیه اروپا به خاطر وعده برای سرمایه گذاری روی پروژه‌‌های کلان اقتصادی در افغانستان و محو فقر و بیکاری نیز باید تشکر کرد.

انتخابات ریاست  جمهوری به موقع برگزار می‌شود

رئیس جمهور غنی در ادامه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در زمان اعلام شده خبر داد و گفت انتخابات زمینه یک گفتمان ملی را فراهم می‌کند تا مردم بدون ترس راه اساسی خود را تعیین کنند.

آقای غنی افزود مردم افغانستان مصمم هستند از کانال انتخابات زمامدار آینده خود را انتخاب و فصل نیمه‌تمام قاضی‌ امان‌الله خان و شهید داوودخان را تمام کنند.

رئیس جمهور تأکید کرد نیروهای امنیتی و دفاعی و تمام سازمان‌های دولتی حق دخالت در روند انتخابات را ندارند و باید زمینه اشتراک تمام مردم در انتخابات به طور مساوی فراهم گردد.

قابل ذکر است بندر چابهار چندی پیش با ورود محموله گندم اهدایی هند به افغانستان رسما افتتاح شده بود و امروز اولین محموله کالاهای افغانی از طریق این بندر به هند ارسال گردید.

رئیس جمهور غنی که در راس یک هیات عالی رتبه دولتی و برای افتتاح انتقال محموله‌های صاداراتی از طریق بندر چابهار به شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز سفر کرده قرار است در دیدارهای جداگانه با بزرگان و متنفذین، علما، جوانان، زنان و تجاران ولایت نیمروز دیدار خواهد کرد و در مراسم حرکت اولین محموله صادراتی افغانستان به بندر چابهار حضور خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.