• انتشار: 4 نوامبر 2018
  • ساعت: 13:32
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 30262
پرینت
با صدور حکمی

رئیس جمهور جنگ ارزگان را منازعه قومی خواند

ارگ ریاست جمهوری، پس از چندین روز سکوت در قبال نسل‌کشی هزاره‌ها در ارزگان توسط طالبان، با صدور حکمی آن را منازعه قومی خوانده و از تشکیل و اعزام یک هیأت به منظور حل آن خبر داد.

به گزارش رها، رئیس جمهور با صدور حکمی برای تشکیل هیأت حل منازعه ارزگان، آن را «منازعه میان اقوام» خوانده و گفته است که به منظور بررسی و حل منازعه اخیر میان اقوام در ولایت ارزگان، هیأتی را به رهبری اسدالله فلاح؛ مشاور ریاست جمهوری در امور حل منازعات توظیف کرده است.
براساس حکم ریاست جمهوری، این هیأت با ریاست اسدالله فلاح، مولوی محمد جوره طاهری، مولوی محیی‌الدین بلوچ، عیدمحمد احمدی، محمدعلم راسخ و مولوی سید رحمن حقانی از مشاوران ریاست جمهوری به همراه نمایندگان باصلاحیت وزارت‌های دفاع و داخله، ریاست امنیت ملی، استره محکمه و ارگان‌های محل تشکیل شده است.
در ادامه حکم ریاست جمهوری آمده است که این هیأت موظف است که چگونگی وقوع منازعه را ریشه یابی و بر حل آن اقدام نماید. سپس یافته‌ها و گزارش اجراءات خویش را با طرح مشخص پیشنهادی به ریاست جمهوری تحویل دهد.
این در حالی است، که بیش از یک هفته است، که طالبان بر مناطق هزاره نشین ولایت ارزگان حمله کرده اند که دها فرد ملکی به شمول کودکان را کشته و تعداد زیادی از مردم نیز آواره شده اند.
به گفته شماری از نمایندگان غزنی در مجلس نمایندگان، در روزهای اول حمله طالبان که مجهز با توپ و تانک بوده اند بر مناطق هزاره نشین ولایت ارزگان، ۴۰ فرد ملکی شامل کودکان و زنان کشته و ۷۰۰ خانواده نیز آواره شده اند.
شماری از آوارگان فاجعه ارزگان در بخش‌هایی از ولسوالی مالستان جا بجا شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.