بین الملل

رئیس جمهور تاجیکستان برای گفتگو درباره اوضاع افغانستان به بروکسل رفت

وبسایت ریاست جمهوری تاجیکستان اطلاع داده است که امامعلی رحمان رئیس جمهور این کشور شام گذشته (یکشنبه ۱۸ میزان) در راس یک هیات بلند پایه از این کشور و به دعوت رسمی «شارل میشل» رئیس شورای اتحادیه اروپا دوشنبه را به مقصد بروکسل پایتخت بلجیوم ترک کرد.

یک منبع آگاه از دولت تاجیکستان به آسیاپلاس گفته است امامعلی رحمان به دعوت رسمی شارل میشل رئیس شورای اتحادیه اروپا به بلجیوم/بلژیک سفر کرده و اوضاع افغانستان از اصلی ترین موضوعات مورد گفتگوی آنها خواهد بود.  

گفته می شود طرفین در این دیدار در خصوص چالش ها و تهدیدهای احتمالی که از افغانستان منشا می گیرند به گفتگو بنشینند.

همچنین انتظار می رود مقام های تاجیکستان با سران اتحادیه اروپا در خصوص نحوه کمک رسانی های هدفمند بشردوستانه به مردم افغانستان گفتگو کنند.

اخیرا تنش ها میان سران تاجیکستان و مقام های طالبان در افغانستان بالا گرفته است؛ ملا عبدالغنی برادر معاون رئیس دولت موقت طالبان تاجیکستان را متهم به دخالت در امور داخلی افغانستان کرد و گفت که هر اقدام تاجیکستان با واکنش مناسب امارت اسلامی مواجه خواهد شد.

از طرفی مقام های روسیه نیز گفته بودند که امارت اسلامی توانایی کنترل اوضاع در مناطق شمالی افغانستان را ندارد؛ مناطقی که خواب آرام را از کشورهای عضو اتحاد جماهیر شوروی سابق مانند تاجیکستان می گیرد.

مهدی ارسلان یکی از فرماندهان جوان گروه جماعت انصارالله (گروه افراطی متشکل از طالب های تاجیکستان) چندی پیش اعلام کرده بود که آماده جنگ علیه مواضع تاجیکستان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا