سیاستِتیتر یک

رئیس جمهور با معاون ستاد مشترک ارتش جمهوری خلق چین دیدار کرد

در این دیدار که در ارگ ریاست جمهوری انجام شد، نخست معاون ستاد مشترک ارتش چین اطلاعاتی در خصوص طرح ها، نظرات و برنامه‌های رئیس جمهور چین برای افغانستان و منطقه، به محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور ارائه کرد و گفت که روابط افغانستان و چین  بر اساس مناسبات دوستانه استوار است.

جنرال فن فیگو گفت که مردم چین هنوز هم از جریان مأموریت محمد اشرف غنی در بانک جهانی و تأمین و اجرایی ساختن پروژه‎ های آبیاری در بخش‎های مختلف چین یادآوری و قدردانی می‎نمایند.

وی همچنین گفت که جمهوری خلق چین تلاش‌ها و اقدامات حکومت افغانستان را در زمینه‌های گسترش روابط با کشورهای جهان، تأمین صلح و مبارزه با تروریسم ستایش می‌کند.

جنرال فن فیگو با تاکید بر ادامه حمایت های کشورش از افغانستان افزود که کشورش بر علاوه همکاری در عرصه‌های انکشافی و اقتصادی، در بخش نظامی نیز ۴۸۰ میلیون ین چینایی کمک خواهد کرد.

معاون ستاد مشترک ارتش چین به نمایندگی از کشورش از طرح مبارزه با تروریسم و جلب همکاری های کشورهای منطقه که توسط محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور در کنفرانس شانگهای مطرح گردید حمایت کرد.

وی در این خصوص گفت که کشورش در تابستان آینده طرح نشست سران کشورهای منطقه را زمینه سازی خواهد کرد.

جنرال فن فیگو در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص بخش های اقتصادی گفت که موقعیت افغانستان به عنوان چهار راه برای کمربند اقتصادی چین از ارزش بالایی برخوردار است، اما تروریسم برای این کمربند اقتصادی یک تهدید بزرگ به حساب می آید.

به همین منظور چین بر مبارزه  جدی علیه این پدیده تأکید دارد.

وی اضافه کرد “مبارزه مشترک با تروریسم باید بر اساس چارچوب چهارجانبه افغانستان، تاجیکستان، چین و پاکستان عمل شود.”

او همچنین بر همکاری در تبادل اطلاعات و معلومات میان این چهار کشور نیز تأکید کرد.

معاون ستاد مشترک ارتش چین در این دیدار همچنین از حضور گروه‌های تروریستی ابراز نگرانی کرد، اما تلاش و مبارزه نیروه‌های امنیتی و دفاعی افغانستان را علیه تهدید جهانی تروریسم قابل قدر عنوان کرد.

او تأکید کرد که جمهوری خلق چین با تامین تجهیزات حکومت افغانستان را در راستای مبارزه با تروریسم کمک خواهد کرد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور نیز در مقابل از همکاری‌های جمهوری خلق چین برای افغانستان قدردانی نموده، گفت که افغانستان به خاطر تحیکم و گسترش روابط دوستانه با چین تلاش می کند.

رئیس جمهوری، تروریسم را نه تنها برای افغانستان، بلکه برای چین، منطقه و تمام جهان یک تهدید جدی دانست و تأکید کرد که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان با شجاعت و توانمندی علیه این پدیده مبارزه می کنند.

محمد اشرف غنی گفت، تروریستان پس از فراگیری آموزش‌های نظامی در کشورهای منطقه به افغانستان می آیند.

محمد اشرف غنی از حمایت رئیس جمهور چین از طرح مبارزه علیه تروریسم و جلب همکاری های کشورهای منطقه که در کنفرانس شانگهای مطرح گردید و همچنین زمینه‌ سازی دایر شدن این نشست سران کشورهای منطقه برای اجرایی ساختن این طرح، تقدیر کرد.

رئیس جمهور طرح کشورهای افغانستان، تاجیکستان، چین و پاکستان را به خاطر مبارزه مشترک با تروریسم مفید دانست و تأکید ورزید که این مبارزه باید در یک میکانیزم واضح و بدون تفکیک تروریست خوب و بد صورت گیرد و با تمامی گروه‌های تروریستی به یک نوع رفتار شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا