بین الملل

رئیس جمهور اوکراین: دیگر اصراری برای پیوستن به ناتو نداریم

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین می گوید که دیگر به دنبال پیوستن کشورش به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا همان «ناتو» نیست؛ اشاره ای که شاید بتواند آتش درگیری این کشور با روسیه را کاهش دهد.

ولودیمیر زلنسکی به تازگی در صحبت با شبکه «ای بی اس» امریکا گفته است که دیگر اصرار ندارد ناتو اوکراین را به عنوان عضوی از این سازمان پبذیرد.

وی گفت نمی خواهد رئیس جمهور کشوری باشد که سیاستمداران آن برای کسب چیزی در مقابل دیگران زانو زده و آن را گدایی می کند.

رئیس جمهور اوکراین همچنین به موضوع جنجالی ایالت های «دونتسک» و «لوگانسک» اشاره کرد و گفت که آماده گفت و گو و سازش در خصوص این دو ایالت نیز می باشد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه که جنگی تمامی عیار را علیه اوکراین راه انداخته، این دو ایالت را «مستقل» اعلام کرده و یکی از شرط هایش برای توقف جنگ را پذیرش استقلال این دو ایالت از سوی «کی یف» عنوان کرده است.

روسیه همچنین گفته است که به دنبال تصرف ارضی اوکراین نمی باشد و جنگ خود را صرفا برای بی طرف سازی اوکراین و انصراف این کشور از اصرار برای پیوستن به ناتو توصیف می کند.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین که تا پیش از این و تا سر حد تقابل نظامی با روسیه بر خواسته خود برای پیوستن به ناتو اصرار داشت، به نظر می رسد که از سوی سران ناتو ناامید شده و پذیرفته است که ناتو حاضر به پذیرش اوکراین به عنوان عضوی از خود نمی باشد.

او در مصاحبه اخیرش که دوشنبه شب از شبکه ای بی سی منتشر شد، گفت: «پس از آن که متوجه شدیم ناتو آماده پذیرش اوکراین نمی باشد، از خواسته خود کوتاه آمده ام.»

وی افزود: «ناتو از برخی مسایل مناقشه بر انگیز به شمول مقابله با روسیه می ترسد.»

زلنسکی در عین حال همچنین می گوید که تسلیم نخواهد شد و به مقاومت علیه روسیه ادامه می دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا