• انتشار: 5 اکتبر 2020
  • ساعت: 12:07
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 49350
پرینت

رئیس جمهور آذربایجان گفت تا ارمنستان قره باغ را ترک نکند جنگ متوقف نمی شود

آقای علی‌اف تاکید کرد جامعه جهانی طی سه دهه در اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل متحد در فشار بر ارمنستان برای بازگرداندن سرزمین‌های آذربایجان ناکام مانده است.

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان روز یکشنبه چهار اکتبر از ارمنستان خواست تا با تعیین جدول زمانی از ناگورنو قره‌باغِ تحت محاصره و سرزمین‌های اطراف آن خارج شود.

وی گفت اگر این اتفاق رخ ندهد، آذربایجان عملیات نظامی خود را متوقف نمی‌کند.

علی‌اف در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به شهروندان کشورش گفت «نیروهای آذری در یک حمله تهاجمی یک هفته‌ای برای پس گرفتن سرزمین‌هایی که ارمنی‌‌ها در دهه ۱۹۹۰ در اختیار گرفتند، پیش می‌روند.»

وی افزود: «آذربایجان یک شرط دارد و آن آزادسازی سرزمین‌هایش است. ناگورنو قره‌باغ قلمرو جمهوری آذربایجان است. ما باید برگردیم و باز خواهیم گشت.»

وی شرط خود را اینگونه توضیح داد: «اجازه می‌دهیم آن‌ها [ارمنی‌‌ها] نیروهای خود را عقب بکشند. درگیری‌ها متوقف خواهد شد اما این نباید در حرف باشد بلکه باید در عمل دیده شود.»

آقای علی‌اف تاکید کرد جامعه جهانی طی سه دهه در اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل متحد در فشار بر ارمنستان برای بازگرداندن سرزمین‌های آذربایجان ناکام مانده است.

محتوای سخنان و لحن علی‌اف نشان از این دارد که جمهوری آذربایجان بر خلاف درخواست‌های روسیه، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا، به دنبال آتش‌بس فوری نیست.

آرتسرون هوهانیسیان نماینده وزارت دفاع ارمنستان بلافاصله پس از سخنرانی علی‌اف گفت: «فکر نمی‌کنم خطری ایروان [پایتخت ارمنستان] را تهدید کند اما به هر حال ما در حال جنگ هستیم.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.