• انتشار: 25 مارس 2017
  • ساعت: 21:03
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 19581
پرینت

رئیس جمهوری به مجلس هُشدار داد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری در واکنش به استیضاح وزیران امنیتی گفته است که در صورتی مجلس از استیضاح منصرف نشود، مجلس را منحل می کند.

در حال حاضر پارلمان براساس یک فرمان تقنینی رئیس جمهوری به فعالیتش ادامه می‌دهد.

براساس اظهارات نمایندگان پارلمان، رئیس جمهوری روز گذشته در ملاقات با هیات اداری مجلس گفته است در صورتی که مجلس وزیران امنیتی را استیضاح کند، ریاست جمهوری مجلس را منحل خواهد کرد. هیات اداری مجلس برای توضیح سخنان رئیس جمهور غنی، جلسه روز شنبه را سری کرد.

باوجودی که جلسه روز شنبه سری شد؛ اما شماری از نمایندگان پس از ختم جلسه، هشدار رئیس جمهور غنی مبنی بر انحلال مجلس را تایید کردند. در همین حال برخی از نمایندگان بر تصمیم پارلمان برای استیضاح وزیران امنیتی پافشاری نیز کردند.

به باور نمایندگان، وزیران امنیتی «بی‌کفایت» هستند و نمی‌توانند وضعیت امنیتی را مدیریت کنند. در همین حال برخی از نمایندگان خواهان تطبیق درست توافقنامه امنیتی با ایالات متحده امریکا شدند.

عبدالستار درزابی نماینده ولایت جوزجان گفت: «اگر قرارداد امنیتی برای تامین امنیت نباشد، این قرارداد چه دردی را دوا می‌کند. نهادهای امنیتی باید آخرین حرف‌های خودرا بگویند تا مردم خود تصمیم بگیرند.»

شماری از نمایندگان گفتند که فساد در رده‌های بلند وزارت‌های امنیتی سبب شده است تا مسئولان فاسد در این نهادها، پول‌های هنگفتی به دست آورند و پول‌هایی که باید برای تقویت نیروی امنیتی در خطوط مقدم جنگ به مصرف برسد، به جیب مقامات فاسد سرازیر می‌شود.

ناهید احمدی فرید دیگر عضو مجلس گفت: «ناامنی به یک چرخه سود آور تبدیل شده است. ناامنی بیشتر پول بیشتر و پول بیشتر ناامنی بیشتر. مردم نمی‌توانند اعتراض کنند چون می ترسند که مانند حادثه دهمزنگ اتفاقی نیفتد. مردم سکوت می‌کنند و مردم در حالت بدی قرار دارند.»

به دنبال حمله بر شفاخانه ۴۰۰ بستر محمد داوود خان و شدت گرفتن حملات گروه‌های مخالف مسلح دولت، شماری از نمایندگان خواستار استیضاح وزیران امنیتی شدند.

اما سخنگویان ریاست جمهوری این اظهارات را رد کرده و گفته است که رئیس جمهوری همواره برای ایجاد تفاهم بین قوای مقننه و مجریه تلاش کرده است.

دوره کاری پارلمان افغانستان دوسال پیش به اتمام رسید. اما به دلیل ناتوانی حکومت در برگزاری انتخابات پارلمانی، رئیس جمهوری مدت کاری پارلمان را تمدید کرد.

این در حالیست همه ساله با آغاز فصل بهار، فصل جنگ نیز آغاز می‌شود. طالبان و دیگر گروه‌های مخالف مسلح دولت در فصل زمستان تجدید نیرو می‌کنند و در بهار با انرژی می‌جنگند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.