• انتشار: 5 آگوست 2017
  • ساعت: 17:44
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 23307
پرینت

روسای جمهور افغانستان و ایران روی گسترش روابط، امنیت و توسعه گفتگو کردند

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری صبح امروز به منظور اشتراک در مراسم تحلیف حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، وارد تهران پایتخت آن کشور شد.

در این دیدار که امروز شنبه انجام شد، حسن روحانی به خاطر رویدادهای اخیر تروریستی در کشور، مراتب تسلیت و غمشریکی خویش را به رئیس جمهور غنی و مردم افغانستان ابراز داشت.

درمقابل، آقای غنی ضمن تشکری از ابراز همدردی و تسلیت داکتر حسن روحانی، انتخاب مجدد موصوف را منحیث رئیس جمهوری اسلامی ایران تبریک گفت.

رئیس جمهوری ایران گفت که افغانستان و ایران کشورهای با هم برادر و دارای فرهنگ مشترک هستند و مناسبات ایران با افغانستان اهمیت ویژه ای دارد.

وی افزود: برای ما امنیت افغانستان مهم بوده و ایران آماده است که در عرصۀ امنیت با افغانستان همکاری کند.

روحانی خاطرنشان کرد که مردم ایران تجربۀ جنگ تحمیلی را دارند و وضعیت فعلی افغان ها را درک می کنند.

وی افزود: ایران در چهار دهۀ گذشته در دوره های مختلف در کنار افغانستان بوده است و هنوز هم از صدها هزار مهاجر افغان، میزبانی می کند.

رئیس جمهوری ایران افزود: ما خواهان گسترش و نزدیکی هرچه بیشتر روابط هستیم. تمدید خط آهن از ایران به ولایت هرات و همچنان بندر چابهار می تواند نقطه وصل همکاری ها میان دو کشور باشد.

روحانی بر مبدل شدن سرحد میان افغانستان و ایران به عنوان سرحد همکاری و دوستی  تاکید کرد و بر همکاری کشورش در زمینه های معادن، صنعت، تجارت و معارف علاقمندی خویش را ابراز کرد.

رئیس جمهور روحانی با اشاره به کمیته های مشترک در عرصه های مختلف میان دو کشور، گفت که کمیته های متذکره چندی قبل کار خویش را آغاز کرده اند.

وی افزود: آرزو دارم که کمیته های مذکور کارهای خویش را بزودی تکمیل نموده و به یک سند جامع در خصوص فرهنگ، تجارت، امنیت، اقتصاد و بخش های دیگر دست یابند.

در این دیدار رئیس جمهوری کشور با اشاره به جنگ های تحمیلی گذشته بر ایران گفت که واقعاً شما هم تجارب تلخ از این گونه جنگ ها و آسیب های ناشی از آن دارید و وضعیت ما را خوبتر درک کرده می توانید.

رئیس جمهور افزود: اکنون شکل جنگ تغییر کرده است، گروه های تروریستی پس از شکست در موصل عراق، کشورهای منطقه را هدف قرار داده ، راه های قاچاق و غیرقانونی رفت و برگشت را باز کرده اند، مگر ما بخاطر سرکوب گروه های تروریستی بخصوص داعش، به بحث های مشترک نیاز داریم.

رئیس جمهور غنی گفت که ما در مقابل داعش شدیداً به استعمال قوه مبادرت ورزیدیم و همه روزه عملیات های شدید نظامی بر علیه این گروه جریان دارد.

وی افزود: دشمن جنگ را در قریه ها باخته اند، به همین سبب مناطق عامه و اماکن مقدسه مانند مساجد را هدف قرار می دهند.

رئیس جمهور غنی بااشاره به اهمیت امنیت سرحدات، گفت که امنیت سرحدات برای افغانستان بسیار مهم است، قاچاقچیان و مافیای اقتصاد جرمی می خواهند سرحدات را نا امن سازند. وی بر همکاری مشترک در زمینه امنیت سرحدات میان دو کشور، تاکید کرد.

رئیس جمهور خط آهن، ترانزیت و بندر چابهار را مهمترین عرصه های همکاری میان دو کشور دانسته، گفت که ما تلاش می کنیم تا افغانستان را به مرکز اتصال میان کشورهای ایران، آسیای میانه و چین مبدل سازیم.

آقای غنی گفت که پیش از این بخاطر گسترش مناسبات میان دو کشور، طرحی وجود نداشت، اما اکنون حکومت وحدت ملی در حال ایجاد تهداب و اساس برای توسعه این گونه روابط می باشد.

وی از رئیس جمهور روحانی بخاطر میزبانی مهاجرین افغان تشکری کرده، گفت که ما در زمینه توزیع پاسپورت و تذکره به مهاجرین افغان، سهولت ها و منابع لازم را فراهم می سازیم تا آمار دقیق مهاجرین افغان در ایران، مشخص شود.

رئیس جمهور گفت که به منظور گسترش تجارت و ترانزیت باید نقاط سرحدی در سرحدات میان دو کشور بیشتر گردد.

در این دیدار روسای جمهور دو کشور در مورد معضله های قاچاق مواد مخدر، آلودگی محیط زیست و اعتیاد نیز بحث و تبادل نظر نمودند.

قرار است رئیس جمهور غنی بعد از ظهر امروز با شماری از تاجران افغان مقیم ایران دیدار نموده و عصر امروز در مراسم تحلیف رئیس جمهور داکتر حسن روحانی، اشتراک نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.