فرهنگی هنری

رئیس افغان فیلم رئیس هیات داوران جشنواره فیلم استکهلم شد

ریاست جشنواره فیلم استکهلم با انتخاب خانم صحرا کریمی رئیس افغان فیلم به عنوان رئیس هیات داوران سی و دومین جشنواره فیلم استکهلم از او دعوت کرده به این جشنواره اشتراک نماید.

خانم صحرا کریمی متولد ۱۳۶۴ است و دکترای کارگردانی فیلم داستانی از براتیسلاو پایتخت کشور اسلواکی دارد. او پیش از روی کار آمدن طالبان، پس از ابراهیم عارفی به عنوان رئیس افغان فیلم انتخاب شد. به دنبال تصرف کابل توسط افراد طالبان، خانم صحرا کریمی درخواست رخصتی خود را به وزارت اطلاعات و فرهنگ ارائه نمود و سپس از کشور خارج شد؛ هر چند معلوم نیست که در آن لحظه که کسی در وزارت اطلاعات و فرهنگ حضور نداشت، آیا با درخواست رخصتی وی موافقت شده است یا خیر و یا توسط چه کسی.

خانم کریمی در روز ورود طالبان به شهر کابل، در یک پست زنده فیس بوکی از لحظه فرارش و احساس اضطرابی که از ورود افراد به طالبان به شهر کابل داشت فیلم منتشر کرد که با انتقاد بسیاری از کاربران فضای اجتماعی در داخل کشور مواجه گردید، که او را متهم می کردند در حال اغراق از فضای اطراف خود است؛ گرچه بسیاری از کاربران فارسی زبان در خارج از کشور از او طرفداری می کردند.

خانم کریمی شهروندی اسلواکی را نیز دارد.  

افغان فیلم در سال ۱۳۴۷ تاسیس گردید و یکی از ریاست های وزارت اطلاعات و فرهنگ است که در راستای رشد صنعت سینمای افغانستان فعالیت می کند.

طالبان در دوران حاکمیت قبلی شان این نهاد را تعطیل کرده و آرشیو این نهاد دولتی را به آتش کشید، گرچه تعداد اندکی از آرشیو این ریاست به تلاش برخی کارمندان آن دست نخورده باقی ماند.

طالبان تاکنون در خصوص وضعیت ریاست افغان فیلم اظهار نظری نکرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا