سیاست

رئیس ارتش نظام پیشین: حامد کرزی قصد داشت قدرت را به دست گیرد اما من مانع شدم

جنرال هیبت الله علی­زی آخرین رئیس ارتش افغانستان پیش از سقوط نظام پیشین می گوید که پس از فرار اشرف غنی، حامد کرزی قصد داشت با رفتن به ارگ قدرت را به دست گیرد اما او با این کار مخالفت کرده است.

آقای علی­زی که تنها ۵ روز به حیث لوی درستیز حکومت پیشین فعالیت داشته، در صحبت با یک رسانه امریکایی گفته است پس از آنکه اشرف غنی کابل را ترک کرد، حامد کرزی به بسم الله خان محمدی وزیر دفاع پیشین تماس گرفته و نظر او را در رابطه با رفتن به ارگ و گرفتن قدرت پرسیده است.

جنرال علی­زی به نشریه «وار زون» گفت حامد کرزی در تماس تلفونی با بسم الله خان محمدی گفت «فکر نمی کنی باید به ارگ برویم؟ مرا به ارگ ببرید؛ من رئیس جمهور خواهم شد.»   

وی علاوه کرد از آنجایی که گوشی تلفون بسم الله خان محمدی روی بلندگو بود، او این سخنان کرزی را شنیده و با اشاره سر به بسم الله محمدی رسانده که مخالفت کند.

جنرال علی­زی می افزاید که فکر می کرده آقای کرزی فرد مناسبی برای رهبری افغانستان نیست، زیرا او فرصت خود را از سال ۲۰۰۱ الی ۲۰۱۴ برای رهبر کشور داشت.

به گفته ی وی، بسم الله خان محمدی نیز به کرزی در جواب گفت: «همه به میدان هوایی کابل می روند، من نیز به میدان می روم؛ شما هم آنجا بیایید تا در این باره بحث کنیم، زیرا برخی از رهبران دیگر آنجا هستند.»

علی‌زی گفت که به جای بازگشت به روش‌های فاسد قدیمی، می‌خواست یک «دولت نظامی منضبط» را موقتاً ایجاد کند؛ دولتی که به گفته او، پس از تثبیت وضعیت جای خود را به حکومت منتخب بدهد.

رئیس پیشین ستاد ارتش افغانستان به این رسانه گفت: «همه این چیزها در ذهن من می‌چرخید. به همین دلیل از رئیس جمهور شدن کرزی جلوگیری کردم. به وزیر دفاع گفتم: نه! دیگر این اشتباه را تکرار نکن.»

در همین حال، این جنرال ارتش پیشین کشور می گوید که دوست دارد دوباره مذاکرات را با طالبان آغاز کند.

او می‌افزاید: «اگر مذاکره نتیجه ندهد، قطعاً جنگ داخلی رخ خواهد داد.»

افغانستان انترنشنال اما می نویسد که دفتر حامد کرزی در واکنش به سخنان جنرال علی­زی به این رسانه گفته است که حامد کرزی در آن روز با بسم الله خان محمدی گفتگو کرده اما صحبتی در رابطه با رفتن به ارگ نشده و این مساله یک ادعای بی بنیاد است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا