سیاستِتیتر یک

رئیس ارتش آمریکا: القاعده تا یک سال دیگر زیر چتر طالبان دوباره رشد خواهد کرد

جنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا که امروز (سه شنبه ۶ میزان) مقابل اعضای سنا برای پاسخ گویی به سوال های قانون گذاران آمریکایی در خصوص خروج غیرمسئولانه نظامیان این کشور از افغانستان و سقوط دولت حاضر شده، گفت با توجه به آنکه طالبان ارتباط خود با گروه تروریستی القاعده را قطع نکرده، این گروه تا ۱۲ الی ۳۶ ماه دیگر زیر چتر طالبان دوباره خود را بازسازی می کند و به تهدیدی علیه آمریکا تبدیل خواهد شد.

میلی افزود: “باید یادمان باشد که طالبان یک گروه تروریستی بوده و همچنان نیز است و این گروه هنوز ارتباط خود را با القاعده قطع نکرده است. من هیچ شکی ندارم که ما به چه گروهی روبرو هستیم.”

رئیس ستاد ارتش آمریکا علاوه کرد “سوال اینجاست که آیا طالبان می تواند قدرت را در افغانستان مستحکم کند یا افغانستان به سوی یک جنگ داخلی پیش می رود.”

جنرال مارک میلی در پاسخ به پرسشی از سوی اعضای سنا که چرا آمریکا سقوط سریع دولت را در افغانستان پیش بینی نکرده بود، گفت که به باور وی دولت آمریکا زمانی که ماموریت مشاوره دهی به نیروهای افغان را در میدان نبرد خاتمه داد، توانایی درک درست از موقعیت واقعی در میدان را نیز از دست داد.

او گفت: “شما نمی توانید قلب انسان ها را با ماشین اندازه گیری کنید؛ برای این کار باید در میدان حضور داشته باشید.”

وی بدون آنکه به اعضای سنا بگوید چه توصیه ای به جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در بهار گذشته کرده است، گفت به نظر شخصی وی تنها ۲۵۰۰ سرباز آمریکایی برای جلوگیری از سقوط دولت در افغانستان کافی بود. (جو بایدن در آن زمان هنوز تصمیم به خروج و یا حفظ سربازان آمریکایی در افغانستان نگرفته بود.)

جنرال میلی در پاسخ به سوال «تام کاتن» از اعضای سنای آمریکا که چرا پس از رد پیشنهاد او به جو بایدن از سمتش استعفا نکرده است، گفت که توصیه به رئیس جمهور از وظایف او بوده است اما رئیس جمهور موظف به پذیرش و قبول این پیشنهادها نیست.

او گفت: “رئیس جمهور موظف نیست هر پیشنهادی که از طرف ما صرف بخاطر اینکه ما جنرال های ارتش هستیم را قبول کند. و اگر فقط بخاطر اینکه توصیه ام پذیرفته نشده از سمت ام استعفا بدهم که یک نافرمانی سیاسی غیرقابل قبولی را انجام داده ام.”

لازم به ذکر است در این جلسه پرسش و پاسخ که تا فردا نیز ادامه دارد، لوید آستین وزیر دفاع و جنرال کنت مک کنزی فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) نیز حضور داشتند.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا